Prima reacţie a lui Dominic Fritz după ce reforma pensiilor magistraţilor a picat la CCR


Preşedintele USR, Dominic Fritz, a reacţionat, luni, după ce Curtea Constituţională a admis sesizarea Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie (ÎCCJ) privind reforma pensiilor magistraţilor.
„Curtea Constituţională a respins azi legea privind tăierea pensiilor speciale ale magistraţilor. Va trebui să citim cu atenţie motivarea. Dacă legea este respinsă pe o problemă de procedură, o refacem. Dacă legea este respinsă pe fond, adică dacă nu este constituţional să desfiinţăm pensiile speciale, atunci USR va propune un referendum pentru modificarea Constituţiei. În orice caz, nu renunţăm la desfiinţarea acestor privilegii. Avem, cu adevărat, voinţa să reformăm statul. De aceea, Guvernul trebuie să meargă mai departe", a declarat Dominic Fritz.
Potrivit şefului USR, pensiile speciale sunt testul de curaj şi de rezistenţă al Guvernului.
„Majoritatea românilor cere să fie eliminată această nedreptate, iar noi, partidele, avem datoria să găsim o rezolvare. Credinţa USR este că rolul statului e să motiveze performanţa prin salarii corecte, nu competiţia cine se pensionează primul. Statul trebuie să funcţioneze pentru toţi cetăţenii, nu doar pentru unii privilegiaţi”, a afirmat Dominic Fritz.