Pete Hegseth neagă că ar fi dat ordine să fie "omorâtă toată lumea" pe o barcă presupusă a fi a traficanţilor de droguri

Secretarul american al Apărării, Pete Hegseth, a declarat vineri seara că informaţiile recente potrivit cărora ar fi ordonat în mod ilegal uciderea tuturor persoanelor într-un atac militar din Caraibe reprezintă „fake news”, adăugând că seria de atacuri asupra unor persoane aflate pe bărci a fost „legală atât conform legislaţiei americane, cât şi a dreptului internaţional”.
Hegseth a criticat relatările despre rolul său în atac drept „rapoarte fabricate, inflamatorii şi denigratoare menite să discrediteze războinicii noştri incredibili care luptă pentru a proteja patria”.
Declaraţiile au venit după ce un raport al Washington Post din această săptămână a afirmat că Hegseth le-ar fi ordonat oficialilor din domeniul apărării să „omoare pe toată lumea” aflată pe o barcă supravegheată de analişti pe 2 septembrie, primul atac din multele desfăşurate în ultimele luni de administraţia Trump. Casa Albă a afirmat – fără dovezi – că persoanele aflate în bărcile din Caraibe, ucise în operaţiunile Pentagonului, erau traficanţi de droguri.
Ca urmare a reportajului publicat de Washington Post, doi senatori – republicanul Roger Wicker şi democratul Jack Reed – au emis o declaraţie prin care au anunţat că atacurile asupra ambarcaţiunilor vor fi investigate de comitetul pentru servicii armate al Senatului.
„Comitetul este la curent cu rapoartele recente din presă – şi cu reacţia iniţială a Departamentului Apărării – privind presupusele atacuri ulterioare asupra unor vase suspectate de transport de narcotice în zona de responsabilitate SOUTHCOM. Comitetul a adresat solicitări de informaţii Departamentului şi vom desfăşura o supraveghere riguroasă pentru a determina faptele legate de circumstanţe”, au scris senatorii într-o declaraţie comună.
În timpul operaţiunii din 2 septembrie, condusă de grupul de elită antiterorist Seal Team 6, un prim atac cu rachetă a lăsat doi supravieţuitori agăţaţi de epavă, a relatat WP. Amiralul Frank M „Mitch” Bradley, şeful Comandamentului pentru Operaţiuni Speciale, ar fi ordonat un al doilea atac pentru a-i ucide pe cei doi supravieţuitori, pentru a se conforma ordinelor lui Hegseth.
Unii actuali şi foşti oficiali americani, precum şi experţi, au spus, potrivit Post, că atacurile cu rachete ale administraţiei Trump în Caraibe ar putea fi ilegale. Până în prezent, peste 80 de persoane au fost ucise în seria de atacuri militare, care au vizat cel puţin 22 de bărci.
De-a lungul timpului, guvernul SUA a interceptat ambarcaţiuni implicate în traficul de droguri şi a urmărit penal presupuşii traficanţi.
Administraţia Trump i-a acuzat pe toţi cei aflaţi în bărcile din Caraibe că sunt traficanţi de droguri, spunând că aceştia erau în principal membri ai Tren de Aragua, o bandă venezueleană care constituie o preocupare majoră pentru administraţie. Majoritatea bărcilor au plecat din Venezuela, unde presiunea politică a guvernului SUA continuă să crească.
„Intenţia declarată este să oprim drogurile letale, să distrugem bărcile traficanţilor şi să ucidem narco-teroriştii care otrăvesc poporul american. Fiecare traficant pe care îl ucidem este afiliat unei Organizaţii Teroriste desemnate”, a spus Hegseth într-o postare pe reţelele sociale, vineri seara.
La începutul acestui an, administraţia Trump a desemnat Tren de Aragua drept organizaţie teroristă. Administraţia l-a acuzat, de asemenea, pe preşedintele venezuelean Nicolas Maduro că este conducătorul Cartelului de los Soles, o presupusă organizaţie de trafic de droguri alcătuită din oficiali guvernamentali şi militari venezueleni de rang înalt. Deşi administraţia a declarat şi Cartelul de los Soles drept organizaţie teroristă, experţii în crimă organizată spun că grupul este o reţea slab structurată de oficiali militari de rang inferior, fără o ierarhie strictă.
Trump a susţinut că SUA atacă bărcile din cauza ratelor ridicate de decese cauzate de supradoze legate de fentanil. Dar parlamentari, experţi în narcotice şi foşti oficiali ai forţelor de ordine au respins această afirmaţie, întrucât fentanilul nu provine din Venezuela.
Un raport Associated Press din această lună ridică semne de întrebare asupra afirmaţiilor administraţiei Trump despre atacurile asupra bărcilor. Acesta detaliază vieţile mai multor bărbaţi care au fost ucişi, dezvăluind că, deşi unii dintre ei transportau într-adevăr droguri, nu erau „narco-terorişti sau lideri ai unui cartel sau ai unei bande”.
Oficialii venezueleni şi unele naţiuni au condamnat atacurile administraţiei din Caraibe, afirmând că reprezintă o încălcare a dreptului la un proces echitabil. Ambasadorul Venezuelei la ONU a numit atacurile „execuţii extrajudiciare”.
Administraţia Trump a susţinut în mod repetat că presupuşii traficanţi reprezintă o ameninţare directă pentru SUA, ceea ce i-a determinat să declare că se află într-un „conflict armat” cu grupurile respective. Administraţia Trump prezintă atacurile ca pe un efort de autoapărare în numele aliaţilor SUA din regiune. Pe parcursul atacurilor, au existat doar câţiva supravieţuitori, inclusiv un bărbat ecuadorian şi un altul columbian, care au fost capturaţi de SUA şi apoi returnaţi în ţările lor de origine.
Un atac asupra unei bărci în octombrie, în largul coastei Pacificului din Mexic, a determinat marina mexicană să înceapă o operaţiune de căutare şi salvare a supravieţuitorilor.
În interiorul Departamentului Apărării, oficialii au ridicat în tăcere îngrijorări legate de atacurile asupra bărcilor. Un avocat militar de rang înalt nu a fost de acord cu opinia administraţiei Trump că atacurile sunt legale şi ulterior a fost marginalizat de alţi oficiali, a relatat NBC. Iar amiralul Alvin Holsey, comandantul care supraveghea atacurile asupra bărcilor, a demisionat în octombrie. Deşi motivul plecării lui Holsey este necunoscut, New York Times a relatat că acesta ridicase îngrijorări interne cu privire la atacurile asupra bărcilor.