Nicuşor Dan, către Simion: Credeţi că e potrivit ca un aspirant la preşedinţie să apară pe TikTok cu membri ai clanului Pian?

Nicuşor Dan şi George Simion
Loredana Diacu
08.05.2025

Nicuşor Dan şi George Simion au fost întrebaţi, la dezbaterea de la Euronews, cum îşi propun, dacă vor ajunge la Cotroceni, să garanteze independenţa justiţiei şi să crească încrederea publicului în acest sistem, având în vedere atribuţiile preşedintelui privind numirea procurorilor şefi, a judecătorilor CCR şi altor funcţii cheie din justiţie, astfel încât să evite orice percepţie de influenţă politică sau abuz de putere.

De asemenea, celor doi li s-a cerut să se refere şi la termenele extrem de lungi care fac ca actul de justiţie să ajungă uneori inutil până se soluţionează.

Redăm răspunsurile celor doi:

Nicuşor Dan: Ce este de făcut în justiţia din România? În primul rând, presiune pe parchete pentru ca activitatea lor să se preocupe de marile, marile zone de corupţie, care sunt marea evaziune fiscală, zona imobiliară, zona de păduri, zona de trafic de droguri. Astea sunt marile dosare care au fost tot timpul ocolite în ultimii ani.

După aceea, în zona justiţiei şi de management a justiţiei, avem o problemă cu Inspecţia Judiciară, care e o instituţie care trebuie să facă control în interiorul sistemului de justiţie şi nu îl face corespunzător, dă decizii diferite în cazuri similare şi putem să o suspectăm chiar de părtinire politică, în sensul de politic, în interiorul Sistemului de Justiţie. Apoi trebuie să fie nişte mecanisme clare de promovare, şi de la o instanţă la o instanţă superioară, şi pe funcţii de conducere în interiorul instanţelor, pentru că, în momentul de faţă, sunt cam aceiaşi oameni care decid componenţa comisiilor pentru toate concursurile şi, legat de întrebarea pe care mi-a spus-o concret, e o chestiune de management. Vă spune un om care stă o dată de două ori pe săptămână în sala de judecată, e absurd ca toţi justiţiabilii să dezbată de zeci de mii de ori aceleaşi lucruri, în momentul în care profesioniştii din sistem ştiu care sunt acele lucruri recurente, şi trebuie pur şi simplu să le transmită la Ministerul Justiţiei. Ministerul Justiţiei să vină cu propunerea legislativă astfel încât o chestiune să fie tranşată o dată pentru totdeauna.

George Simion: Blocarea unor proiecte economice ale antreprenorilor români în instanţă nu înseamnă contribuţii pentru justiţie, nu înseamnă fapte, ci înseamnă sărăcie pentru cetăţenii de rând care nu se pot bucura de rezultatul acelor proiecte şi aş vrea să denunţ felul în care unii folosesc justiţia pentru a bloca hidrocentrale, pentru a bloca proiecte vitale pentru România. Cetăţenii de rând se rătăcesc pe holurile tribunalelor, justiţiabilii nu sunt ajutaţi de multe ori de către magistraţi care sunt prea puţini, magistraţii nu au ajuns să răspundă pentru faptele lor, noi pledăm pentru acea secţie specială care chiar să se ocupe doar ea, nu DNA-ul, nu alte parchete de faptele comise de magistraţi.

Pentru a înlesni procedurile şi pentru a avea termene mai scurte noi pledăm pentru o practică unitară în sistemul juridic românesc care să uşureze viaţa românilor şi nu girăm atacuri la democraţie precum anularea alegerilor cum a făcut domnul din dreapta mea.

Nicuşor Dan, întrebare către Simion: Dacă-mi daţi un timp să pun o întrebare pentru domnul Simion: credeţi că e potrivit să apară un aspirant la poziţia de preşedinte al României, dacă e potrivit să apară pe TikTok cu membri ai clanului Pian şi cu membri ai clanului Onoriu?

George Simion: Vedeţi, dumneavoastră, aşa aţi făcut etichetând la grămadă bucureştenii şi unor prieteni cu domnul Matei Păun, acordându-le autorizaţii şi altora nu. Din ceea ce ştiu eu, nu există cel puţin unul din clanurile menţionate de dumneavoastră, dar eu, în momentul în care discut direct cu românii pe TikTok, nearanjat, nemachiat la televiziunile Varanului, nu întreb: "cine eşti tu cu care vorbesc."

Vorbesc cu toţi cetăţenii şi cei din pătura de jos, pleava societăţii, cum ne-aţi numit dumneavoastră, cei care n-au susţinut lovitura de stat din 6 decembrie, şi cu profesori universitari şi cu medici care reprezintă AUR şi reprezintă România cu cinste.

Nicuşor Dan: Eu nu vorbesc, domnule Simion, de oameni săraci din România, eu vorbesc de clanurile care terorizează oamenii săraci din România. Despre asta vorbim.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor