Maia Sandu, despre statutul de neutralitate al R.Moldova: E scris în Constituţie, dar nu se respectă. Avem armata rusă
alte articole

Neutralitatea Republici Moldova este încălcată de prezenţa militară rusă în stânga Nistrului, a declarat preşedinta Maia Sandu în cadrul unei conferinţe de presă, organizată cu ocazia vizitei preşedintei Slovaciei, Zuzana Čaputová, la Chişinău.
„Nu avem informaţii despre un risc eminent la adresa Republicii Moldova, dar avem vulnerabilităţi majore de securitate. Suntem o ţară cu neutralitatea scrisă în Constituţie, dar care nu se respectă. Avem armata rusă pe teritoriul ţării”, a afirmat Maia Sandu, potrivit Zona de Securitate.
După începerea războiului rus împotriva Ucrainei, în Parlamentul de la Chişinău a fost pus în discuţie statutul de neutralitate al Republicii Moldova, acesta fiind pe larg promovat de forţele proruse din Moldova, cum ar fi Blocul Socialiştilor şi Comuniştilor.
Aceştia au elaborat un proiect de lege menit să „consolideze statutul constituţional de neutralitate” ce „prevede interzicerea utilizării teritoriului Republicii Moldova pentru tranzit, desfăşurarea trupelor şi armelor străine, precum şi interdicţia privind utilizarea spaţiului aerian al ţării în scopurile militare ale altor state”, relatează sursa citată.
De menţionat ar fi faptul că autorii legii susţin că prevederile sus-menţionate nu se referă şi la trupele militare ruse, staţionate ilegal în regiunea transnistreană, care în prezent încalcă acest statut.
„Domeniul de acţiune a prezentei legi nu se extinde asupra regiunii transnistrene până la soluţionarea paşnică a conflictului apărut pe teritoriul acesteia. Demilitarizarea Transnistriei va fi examinată pe o platformă aparte, nu vrem să creăm un terci din asta,” a declarat într-o conferinţă de presă socialistul Vlad Batrîncea.
Precizăm că odată cu declararea independenţei Republicii Moldova, statul nostru are statutul de neutralitate în Constituţia sa şi nu admite dislocarea de trupe militare.
Menţionăm că la 15 martie curent, Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei a venit cu un amendament prin care a recunoscut că Federaţia Rusă a ocupat în 1992 regiunea transnistreană.
Mai exact, prin amendamentul 6 se recunoaşte, în premieră, după 30 de ani, ocuparea unei părţi a teritoriului Republicii Moldovei de către Federaţia Rusă, scrie Zona de Securitate. Asta deşi, la 4 martie, aşa-numitele autorităţi de la Tiraspol au solicitat ONU, OSCE şi comunităţii internaţionale recunoaştea „Republicii Moldoveneşti Nistrene”.