Indian Wells. Victoria Azarenka şi Jelena Ostapenko, adversare în semifinalele circuitului american

Cele două tenismene sunt primele semifinaliste ale turneului de la Indian Wells. Belarusa a trecut în sferturi de americanca Jessica Pegula, iar letona de o altă jucătoare a ţării gazdă, Shelby Rogers.
Jucătoarea belarusă de tenis Victoria Azarenka.
Jucătoarea belarusă de tenis Victoria Azarenka. (Getty Images)

Victoria Azarenka (32 ani, 32 WTA) şi Jelena Ostapenko (24 ani, 29 WTA) s-au calificat, miercuri, în careul de aşi a turneului de tenis WTA 1.000 de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale în valoare de 8.150.470 de dolari.

Tenismana din Belarus şi-a asigurat prezenţa în penultimul act graţie succesului în două seturi înregistrat în faţa americancei Jessica Pegula (27 ani, 24 WTA), scor final 6-4, 6-2. Duelul a durat o oră şi 34 de minute.

Dubla câştigătoare a turneului californian (2012 şi 2016), o va avea ca adversară în lupta pentru marea finală pe letona Jelena Ostapenko (24 ani, 29 WTA), victorioasă la rândul ei, în sferturi, în faţa unei alte sportive din Statele Unite, Shelby Rogers (29 ani, 44 WTA), cu 6-4, 4-6, 6-3, după două ore şi 15 minute.

Joi vom afla celelalte jucătoare care vor completa careul de aşi, în urma duelurilor dintre Angelique Kerber (Germania/N.10) - Paula Badosa (Spania/N.21) şi Anett Kontaveit (Estonia/N.18) - Ons Jabeur (Tunisia/N.12).