Gimnastică artistică: Junioarele române, pe podium la "Nadia Comăneci International Invitational"

(Paul Gilham / Getty Images)
13.02.2012

Junioarele române s-au clasat pe podium la competiţia internaţională de gimnastică artistică "Nadia Comăneci International Invitational", ajunsă la ediţia a patra, la Oklahoma City.

Paula Tudorache (CS Dinamo Bucureşti) a ratat primul loc pentru doar 50/1000, obţinând un punctaj de 51,950 p, faţă de 52,000 p ale învingătoarei, americanca Nicole Lehman. Maria Răuţă (CSS Gimnastica Focşani) a ocupat locul 3, cu 50,850 p. Silvia Zarzu (CSM Oneşti) s-a clasat pe locul 6, iar Bianca Ciobanu (Petrolul Ploieşti) a ocupat locul 7, dar ele au evoluat la trei aparate, respectiv două, după cum relatează site-ul oficial al Federaţiei Române de Gimnastică.

La competiţie au participat sportive de la cluburi din România, Israel, Marea Britanie, Canada şi SUA.

Gimnastele Diana Chelaru şi Larisa Iordache vor participa la "American Cup", competiţie din cadrul Cupei Mondiale, programată pe 3 martie la New York, în Madison Square Garden.