Gigantul petrolier rus Lukoil anunţă că îşi vinde activele din străinătate, ca urmare a sancţiunilor impuse de SUA

(NIKOLAY DOYCHINOV/AFP/Getty Images)
Redacţia
28.10.2025
(NIKOLAY DOYCHINOV/AFP/Getty Images)
Redacţia
28.10.2025

Gigantul petrolier rus Lukoil îşi va vinde activele din străinătate, a anunţat compania luni seară, după ce a fost lovită de sancţiuni americane în legătură cu războiul din Ucraina.

Preşedintele american Donald Trump a impus săptămâna trecută primele sale sancţiuni semnificative împotriva Rusiei, vizând două dintre cele mai mari companii petroliere, Lukoil şi Rosneft, spunând că este frustrat de faptul că Moscova nu şi-a oprit ofensiva.

„Ca urmare a introducerii unor măsuri restrictive împotriva companiei şi a filialelor sale de către anumite state, compania anunţă intenţia de a-şi vinde activele internaţionale”, a transmis Lukoil într-un comunicat, citat de The Moscow Times.

Compania a adăugat că procesul de licitaţie a început deja.

Context

După o intensă activitate diplomatică în acest an şi primele discuţii directe dintre Rusia şi Ucraina din ultimii mai bine de trei ani, eforturile de a pune capăt războiului au stagnat, fără semne de progres.

Cu puţin timp înainte de introducerea sancţiunilor, Trump a anulat un summit planificat cu preşedintele rus Vladimir Putin, care a spus că măsurile sunt „serioase”, dar nu suficiente pentru a distruge economia rusă, deja afectată de numeroase restricţii internaţionale.

Sancţiunile ar urma să îngheţe toate activele Rosneft şi Lukoil din Statele Unite şi să interzică firmelor americane să facă afaceri cu acestea.

Cele două companii, care reprezintă 55% din producţia de petrol a Rusiei, au fost de asemenea incluse pe lista SDN a entităţilor sancţionate — un registru respectat de multe ţări şi temut în lumea afacerilor.

Washingtonul a acordat firmelor care lucrează cu entităţile ruseşti un termen de o lună pentru a întrerupe legăturile, în caz contrar riscând sancţiuni secundare care le-ar interzice accesul la băncile, comercianţii, transportatorii şi asigurătorii americani.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor