Fotbal: Emil Jula şi Ionuţ Rada au înscris în liga a doua germană

(Denis Doyle / Getty Images)
12.04.2012

Atacantul român Emil Jula şi fundaşul Ionuţ Rada au marcat în meciurile desfăşurate miercuri în etapa a 30-a din liga secundă germană de fotbal.

Jula a marcat golul de onoare al lui Duisburg, învinsă cu 2-1 în deplasare de 1860 Munchen. Vallori a deschis scorul pentru "lei", în min. 58, din lovitură liberă, Jula a restabilit egalitatea în min. 69, la cinci minute de la intrarea sa pe teren, dar Lauth a înscris golul victoriei bavarezilor în min. 71.

Jula are 4 goluri marcate în acest sezon în 21 de partide, dar şi 4 pase decisive.

Fundaşul Ionuţ Rada a marcat primul său gol pentru Karlsruhe, în minutul 56 al partidei cu Dynamo Dresda (2-0), din lovitură liberă. Krebs (77) a închis tabela.

Mijlocaşul de origine română Albert Streit a înscris şi el pentru Alemannia Aachen, în victoria cu 2-0, acasă, cu VfL Bochum. Streit, care a fost integralist, a punctat în minutul 39, după ce fostul internaţional german David Odonkor a deschis scorul în min. 26. Atacantul român Sergiu Radu a fost doar rezervă la Alemannia.

În clasament, pe primul loc se află SpVgg Greuther Fürth, cu 64 puncte, urmată de Eintracht Frankfurt, 62 p, Fortuna Düsseldorf, 57 p, FC St. Pauli, 56 p, etc. MSV Duisburg ocupă locul 11, cu 31 p, Karlsruhe este pe 16, cu 27 p, iar Alemannia Aachen e ultima (18), cu 25 p.