EHF European League. Minaur Baia Mare continuă lupta pentru sferturile de finală! A învins pe Les Neptunes de Nantes

Vicecampioana României a înregistrat a doua sa victorie în Grupa B, duminică, pe teren propriu, pastrandu-şi astfel şansele pentru calificarea în faza superioară a competiţiei continentale. Scor final 28-26 (14-13).
CS Minaur Baia Mare - Les Neptunes de Nantes 28-26 (14-13), în Grupa B a competiţiei feminine de handbal EHF European League. (CS Minaur Baia Mare/facebook)
Marius Drăgoi
07.02.2022

CS Minaur Baia Mare a învins la două goluri diferenţă formaţia franceză Les Neptunes de Nantes, duminică, la capătul unui meci destul de echilibrat, cu destule răsturnări de situaţie, băimărencele reuşind să iasă cu fruntea sus din această confruntare graţie unui final de meci mai bun.

La capătul celor şaizeci de minute de joc regulamentare scorul a fost de 28-26 (14-13) în favoarea reprezentantei noastre.

De la Minaur s-au remarcat Jelena Lavko 7 goluri, Cristina Laslo 8, Alexandra Severin 4, Ana Maria Tanasie 3, Asuka Fujita 3, Raluca Petruş 2, Bianca Andreea Ţîrle 1.

Portarul Amra Pandzic a apărat 10 şuturi (28,5%).

Golurile oaspetelor au fost reuşite de Onacia Ondono 5, Naemi Ardouin 4, Carin Stromberg 4, Orlande Ahanda 3, Mari Finstad Bergum 3, Nathalie Hagman 3, Deborah Kpodar 2, Gordana Mitrovic 1, Raisa Dapina 1.

Floriane André a parat 11 aruncări (procentaj 42,3%), iar Adriana Placzek a apărat 3.

În meciul tur, Nantes s-a impus cu 34-29.

Meciul a fost arbitrat de slovacii Boris Cipov şi Zoran Klus, iar delegat EHF a fost ungurul Gergely Vattay.

În clasament, SG BBM Bietigheim este lider cu 6 puncte (3 jocuri), urmată de Les Neptunes de Nantes, 4 p (4 j), CS Minaur Baia Mare, 4 p (4 j), MKS Zaglebie Lubin, 0 p (3 j). Primele două clasate se califică în sferturile de finală.

Minaur va disputa următorul meci pe 13 februarie, în deplasare, cu MKS Zaglebie Lubin.