Cristian Plută, directorul adjunct în cadrul Administraţiei Spitalelor acuzat că ar fi luat mită, are o declaraţie de avere uluitoare. Potrivit Newsweek, managerul acuzat că ar fi luat mită pentru atribuirea unor contracte de achiziţii publice a scris în declaraţia sa de avere că a primit pentru copilul său, în 2022, un cadou de 12.500 de euro.
Conform declaraţiei sale de avere, Plută şi-a luat două terenuri intravilane de 1.100 şi de 300 de mp. De asemenea, şi-a luat două case de locuit de 200 şi 219 de metri pătraţi. În 2022, şi-a deschis două conturi cu 20.000 de euro.
El nu apare că a vândut ceva pentru a justifica aceşti bani.
Absolut ciudat, copilul său a primit, tot în 2022, un cadou de 12.500 de euro.
Toate acestea în condiţiile în care veniturile sale sunt de 2.000 de euro.
Cristian Plută, director adjunct în cadrul Administraţiei Spitalelor este acuzat ar fi luat mită în două tranşe, evaluate la 20.000 de euro şi, respectiv, 300.000 de lei.
Faptele de corupţie au avut legătură cu contracte de achiziţie publică. După percheziţii vor avea loc audieri, directorul general adjunct urmând să dea declaraţii anchetatorilor.