AUR anunţă o nouă moţiune simplă. Cine este ministrul vizat?


Parlamentarii AUR au depus, luni, o moţiune simplă la Camera Deputaţilor împotriva ministrului Agriculturii, Florin Barbu, a anunţat deputatul formaţiunii, Călin Matieş.
Ministrului i se impută că nu a luat în serios cerinţele fermierilor după protestele de anul trecut.
„Din cele 14 puncte solicitate de fermieri, domnul ministru le-a tratat cu indiferenţă pe opt. Trei au fost tratate sumar, trei le-a rezolvat, din fericire, Uniunea Europeană”, a precizat Matieş într-o conferinţă de presă la Parlament.
De asemenea, deputatul AUR a declarat că de când Florin Barbu a preluat portofoliul Agriculturii, contribuţia agriculturii la PIB-ul României a scăzut:
„Dacă în 2022, înainte să ajungă domnul Barbu la ministerul Agriculturii, agricultura participa cu 4,5% la PIB-ul României, în 2023 deja scade la 3,9%, în 2024 la 3,2%. Anul acesta, în primele 6 luni creşterea PIB-ului este 0”.
Flori Matieş a precizat că moţiunea AUR nu este îndreptată împotriva unei persoane sau a unui partid, ci împotriva coaliţiei: „Suntem obligaţi să depunem o moţiune simplă împotriva ministrului. Nu este împotriva unei persoane, nu este împotriva unui partid, este împotriva coaliţiei. Din acest dezastru asupra economiei, asupra agriculturii coaliţia are ultimul cuvânt de spus”.
Săpămâna trecută, Florin Barbu a fost chemat în plenul Camerei Deputaţilor, tot de AUR, însă nu a participat pentru că „este implicat direct în activităţi de maximă importanţă la nivel european”, după cum spunea scrisoarea ministrului transmisă către Parlament.
Anunţul făcut de AUR vine în aceeaşi zi în care este votată la Senat o moţiune simplă împotriva ministrului USR al Economiei, Radu Miruţă.
Odată cu moţiune simplă împotriva ministrului Agriculturii, numărul moţiunilor depuse de AUR se ridică la patru. Prima a fost depusă împotriva ministrului Educaţiei, Daniel David. Au urmat Diana Buzoianu, de la Mediu şi Radu Miruţă, ministrul Economiei. Moţiunile depuse împotriva lui Daniel David şi Dianei Buzoianu au fost respinse.
Azi, de la ora 16:00, va fi dezbătută şi votată moţiunea împotriva lui Miruţă.
Moţiunile simple iniţiate de parlamentari nu duc la demiterea unui ministru, chiar dacă sunt votate de majoritatea parlamentarilor. Doar moţiunile de cenzură, depuse împotriva întregului guvern, pot duce la căderea Executivului.