Amenzi după protestul pro-Georgescu din faţa Tribunalului Bucureşti. Ce au făcut susţinătorii lui CG?

Calin Georgescu (Anca Cernat)
Ana Ion
30.10.2025
Calin Georgescu (Anca Cernat)
Ana Ion
30.10.2025

Jandarmii bucureşteni au aplicat, joi, 30 octombrie, amenzi în valoare totală de 7.500 de lei pentru trei persoane — doi bărbaţi şi o femeie — care au participat la adunarea publică din faţa Tribunalului Bucureşti, unde s-a judecat contestaţia depusă de Călin Georgescu privind extinderea controlului judiciar.

Potrivit unui comunicat al Jandarmeriei Capitalei, sancţiunile au fost aplicate pentru refuzul de a furniza date de identificare, neprezentarea la sediul Poliţiei la solicitarea organelor de ordine, precum şi pentru împiedicarea intervenţiei forţelor de ordine în exercitarea atribuţiilor de serviciu, scrie Ziare.com.

Câteva sute de persoane s-au adunat în faţa tribunalului pentru a-l susţine pe fostul candidat la alegerile prezidenţiale, cercetat într-un dosar de propagandă legionară.

După plecarea lui Georgescu, între un grup de susţinători şi jandarmi a izbucnit o busculadă, în urma căreia forţele de ordine au extras un bărbat din mulţime şi l-au dus la o dubă. În timpul incidentului, o femeie însărcinată a intervenit în apărarea acestuia, iar mai mulţi participanţi au acuzat jandarmii că ar fi agresat-o.

Jandarmeria a respins acuzaţiile, precizând că intervenţia jandarmilor a avut scopul de a o proteja pe femeie şi de a o ţine departe de zona agitată, pentru a preveni eventuale incidente.

„Pe durata adunării publice, jandarmii au acţionat pentru extragerea unui bărbat cu comportament recalcitrant, care a ignorat indicaţiile forţelor de ordine şi a refuzat să-şi declare identitatea. Deşi echipele de dialog au încercat să detensioneze situaţia, o parte dintre participanţi au devenit agresivi, iar un alt bărbat a îmbrâncit jandarmii, încercând să împiedice aplicarea măsurilor legale. Ca urmare, şi acesta a fost condus la secţia de poliţie”, se arată în comunicatul Jandarmeriei Capitalei.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor