"Un caz evident de malinformare. Nu cădeţi în astfel de capcane" - Analist, despre scandalul în care a fost implicat ministrul UDMR al Culturii

Demeter Andras Istvan (Facebook Demeter Andras Istvan)
Liliana Alexe
26.05.2026
Demeter Andras Istvan (Facebook Demeter Andras Istvan)
Liliana Alexe
26.05.2026

Analistul Radu Hossu atrage atenţia, pe Facebook, că articolul publicat de 2mnews care a provocat un scandal public imens, în urma căruia ministrul interimar UDMR al Culturii, Demeter Andras Istvan, şi-a dat demisia, este un caz evident de „informare maliţioasă”.

Potrivit analistului, „scopul acestei malinformări este evident: creşterea tensiunii dintre români şi maghiari”.

Despre Demeter Andras Istvan, Radu Hossu spune că „acest om a înjurat, vorbind despre o investigaţie în care era vizat, care cel mai probabil i-a afectat imaginea la acel moment şi probabil şi viaţa într-o oarecare măsură”.

Redăm postarea lui Radu Hossu:

Avem un caz evident de malinformare (informare maliţioasă) şi e numa' bine că putem învăţa din astfel de cazuri:

În 2011 Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie deschide un dosar care are ca obiect achiziţia de pe bursa din Republica Moldova a postului Radio Chişinău de către Radio România.Ministrul Culturii Istvan Demeter, pe atunci membru în Consiliul de Administraţie al Radio România, este chemat de procuror să dea explicaţii.

Trec doi ani şi dosarul este clasat, deci nu era nicio fraudă, nicio nimic acolo.

În noiembrie 2025, aşa cum spun cei de la 2mnews, site-ul din Maramureş care a dat informaţia azi, a fost înregistrat Istvan Demeter în biroul lui, povestind despre acea perioadă şi ce i-a spus procurorului de caz.

Transcriptul înregistrării este următorul:"Zic: Doamna procuror, puteţi să vă jucaţi cât vreţi, dar dacă eu mă enervez, eu mă duc acum, că încă suntem în consiliul de administraţie – toţi ceilalţi care am votat banii ăştia încă suntem în conducerea radioului -, mergem frumos, îi anunţăm pe ruşi, vindem radioul cu 5 milioane (n.red., de euro), dumneavoastră nu mai aveţi pretinsul prejudiciu, statul român va câştiga, va fi pe profit. Şi îmi bag p(…)la în interesul naţional, pentru că eu sunt ungur!"

Indiferent de ceea ce credeţi despre limbajul unui membru din Consiliul de Administraţie al Radio România, este evident cred pentru toată lumea sensul în care este povestită acţiunea: Era vorba de un interes al ruşilor să cumpere radioul, noi românii ne-am mişcat mai bine, CA-ul Radio România a votat şi semnat pentru cumpărarea Radio Chişinău pentru a-l proteja de preluarea de către ruşi, deci Radio România a protejat interesul naţional, după care vine Parchetul să zică că decizia a cauzat un prejudiciu pentru Statul Român, iar reacţia lui Demeter ar fi în linia "păi atunci daţi-l la ruşi bă, dacă nu vă place că noi l-am salvat din mâinile lor. Noi, mai ales eu, care-s ungur".

Asta zice pe înregistrare, printre rânduri.

Acum începe malinformarea: 2mnews are următorul titlu:

"EXCLUSIV – AUDIO – Ministrul Culturii, Demeter András Istvan (UDMR): Vând radioul la ruşi cu 5 milioane (de euro) şi îmi bag p…la în interesul naţional, pentru că eu sunt ungur!"

Ce înţelegeţi din el? Că ungurul Demeter vrea să vândă radioul la ruşi, pentru că e ungur şi nu are nicio dorinţă să apere interesul naţional. Doar că înregistrarea neagă total intenţia de informare maliţioasă din titlu.

Ştim că peste 70% din cei care-şi iau ştirile prin intermediul social-media citesc DOAR titlul. Astfel, cei care au citit doar titlul (7 din 10 oameni), au considerat că Demeter este un trădător de ţară din cauza că e ungur.

Mai mult, pentru că e ungur îşi doreşte subminarea interesului naţional.

Nimic mai fals. Nimic mai departe de adevăr, după cum chiar 2mnews (care ironic are ca sintagmă "din respect pentru informaţie") prezintă în transcriptul înregistrării şi în înregistrarea în sine.

Din păcate, oameni cu o credibilitate mai mare decât acest site obscur au preluat exact citatul, au postat doar titlul şi au indicat cu degetul spre Demeter şi spre unguri.

Scopul acestei malinformări este evident: creşterea tensiunii dintre români şi maghiari este cel principal.

Mai departe, în loc să discutăm despre corupţia din MAI, Poliţia Română, vorbim despre asta. Un non-subiect.

Da, Demeter a vorbit vulgar. Da, este de neacceptat acest lucru într-o lume ideală. Acest om a înjurat, vorbind despre o investigaţie în care era vizat, care cel mai probabil i-a afectat imaginea la acel moment şi probabil şi viaţa într-o oarecare măsură. Radu Marinescu, Ministrul Justiţiei din partea PSD, cel care a propus procurorii numiţi de Preşedintele României a FURAT, printr-un plagiat şi a beneficiat de acest furt intelectual. A rămas pe poziţie, nu s-a inflamat nicio instituţie, nimic.

Istvan Demeter şi-a dat demisia de la şefia Ministerului Culturii în timp ce eu scriam asta, demisia fiindu-i cerută chiar de colegii din UDMR. Românii vor rămâne cu încă un caz de "ungurii ăştia nenorociţi, cum trădează ei ţara". Aceasta este o malinformare, o informare maliţioasă. Aşa arată, aşa se simte şi aşa produce efecte. Nu cădeţi în astfel de capcane.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii:
prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
folosind Paypal, apăsând butonul de mai jos