Trump solicită anchetarea procedurii de destituire din 2019 în legătură cu Ucraina


Preşedintele SUA, Donald Trump, a solicitat reluarea anchetei privind procedura de destituire iniţiată împotriva sa în toamna anului 2019, conform unei postări a preşedintelui pe platforma sa de socializare Truth Social, duminică, 12 octombrie.
Trump a calificat procesul drept „o farsă ilegală mult mai mare decât Watergate” şi a spus că speră ca „autorităţile competente, inclusiv Congresul, să investigheze acest caz”.
De asemenea, l-a acuzat pe congresmanul Adam Schiff, care a fost vicepreşedinte al Comitetului de Informaţii al Camerei Reprezentanţilor în 2019, de necinste şi corupţie.
„Procesul de destituire din Ucraina (împotriva mea!) a fost o farsă ilegală mult mai mare decât Watergate. Sper sincer că autorităţile competente, inclusiv CONGRESUL, vor investiga acest caz! Adam „Schiffty” Schiff a fost atât de necinstit şi corupt. Atât de multe legi şi protocoale au fost încălcate şi pur si simplu încălcate!!!” a scris Trump.
În octombrie-decembrie 2019, democraţii din Camera Reprezentanţilor au lansat procedura de destituire după ce Trump a purtat o convorbire telefonică cu preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski. Aceştia au susţinut că Trump l-a presat pe Zelenski să furnizeze informaţii compromiţătoare despre familia lui Joe Biden.
Trump a respins aceste acuzaţii. Procedura s-a încheiat cu Senatul care nu l-a destituit pe preşedinte din funcţie.