Tenis: După proba de dublu, România-Finlanda 2-1, în Cupa Davis

(photos.com)
Epoch Times România
15.09.2012

Echipa de tenis a României conduce cu scorul de 2-1 în meciul cu Finlanda, contând pentru grupa I a zonei euro-africane a Cupei Davis, după ce sâmbătă cuplul Horia Tecău/Florin Mergea a învins în trei seturi: 6-4, 7-6, 6-1, perechea Jarkko Nieminen/Harri Heliovaara, după 2 ore şi 8 minute de joc.

Cuplul care cu ani în urmă, mai ales în perioada junioratului, s-a profilat drept unul de mare succes, Tecău/Mergea a avut o pauză de 4 ani, din neînţelegeri legate de orgolii, dar sâmbătă, în Sala Sporturilor Horia Demian din Cluj-Napoca şi-au găsit, parcă, toate automatismele, dominând fără probleme deosebite jocul. Un moment de cumpănă, repede trecut, a apărut în setul 2 (care a şi durat cât jumătate de meci, 63 minute), însă, odată eliberaţi prin câştigarea manşei la tie-break, cei doi au făcut un veritabil galop de sănătate, impunându-se în setul 3 în doar 29 de minute.

Rezultatele de vineri: Jarkko Nieminen - Victor Crivoi 7-5, 6-1, 6-2; Marius Copil - Harri Heliovaara 3-6, 6-4, 6-2, 6-4.

Duminică, de la ora 13,00, se dispută ultimele meciuri de simplu. Mai întâi, Marius Copil (locul 215 mondial) se va confrunta cu racheta nr. 1 a oaspeţilor, Jarkko Nieminen (39 ATP), după care este programată partida dintre rachetele cu numărul 2 în cele două echipe, Victor Crivoi (354) şi Harri Heliovaara (325).