Putin ameninţă din nou Armenia cu un „scenariu ucrainean”

În cadrul unei conferinţe de presă organizate după summitul UEAE de la Astana, Vladimir Putin a ameninţat din nou Armenia cu un „scenariu ucrainean” pentru eforturile sale de integrare europeană şi a promis, de asemenea, că va „distruge complet” orice ţară care îndrăzneşte să atace regiunea Kaliningrad.
Răspunzând la o întrebare privind o potenţială acţiune a NATO împotriva Kaliningradului, Putin a declarat că Rusia dispune de mijloacele necesare pentru a da un răspuns dur.
„Aşa cum aţi spus, ei au mijloacele de a distruge bazele ruseşti. Federaţia Rusă dispune de toate mijloacele necesare pentru a distruge pe oricine încearcă să facă acest lucru”, a spus el, potrivit The Moscow Times, comentând recentele declaraţii ale ministrului lituanian de externe, Kęstutis Budrys, privind capacitatea alianţei de a lovi instalaţiile militare ruseşti din regiune.
Putin a ridicat din nou problema Armeniei, făcând paralele cu evenimentele din Ucraina.
„Am menţionat deja acest lucru. Criza din Ucraina a început cu încercările de a adera la UE. Nu ne-am opus acestui lucru”, a spus el.
Anterior, pe 10 mai, Putin a vorbit despre aspiraţiile europene ale Erevanului, subliniind că autorităţile armene ar trebui să organizeze un referendum privind aderarea la Uniunea Europeană. El a menţionat că astfel de decizii „necesită o atenţie specială” şi că „ar fi logic să se ceară părerea cetăţenilor” pentru a urma „o cale a unei despărţiri blânde, inteligente şi reciproc avantajoase” între Rusia şi Armenia.