Plângere plângăcioasă - Tribunal american respinge procesul intentat de Trump împotriva New York Times


Vineri, un tribunal federal american a respins acţiunea de defăimare intentată de preşedintele Donald Trump împotriva New York Times, afirmând că plângerea era inutil de lungă şi detaliată.
Judecătorul Steven Merryday, de la un tribunal districtual din Florida, i-a acordat preşedintelui 28 de zile pentru a modifica plângerea.
Plângerile trebuie formulate „în mod corect, precis, direct, sobru şi concis”, a afirmat Merryday. În forma sa actuală, plângerea are 85 de pagini, deşi se referă doar la două cazuri de defăimare, potrivit judecătorului.
„O plângere nu este un megafon pentru relaţii publice”, a scris el în hotărârea sa, solicitându-i lui Trump să reducă noua versiune la 40 de pagini.
Luni, Trump a anunţat că va intenta o acţiune de defăimare împotriva ziarului şi a mai multor jurnalişti ai acestuia.
„New York Times a avut voie să mintă, să mă calomnieze şi să mă defăimeze în mod liber mult prea mult timp, iar asta se opreşte ACUM”, a postat Trump pe platforma sa Truth Social.
Trump cere ziarului 15 miliarde de euro.
New York Times a respins plângerea ca nefondată. „Acest proces nu are niciun temei. Nu are nicio bază legală legitimă şi reprezintă, în schimb, o încercare de a înăbuşi şi descuraja jurnalismul independent”, a declarat ziarul.
„New York Times nu se va lăsa intimidat de tactici de intimidare. Vom continua să urmărim faptele fără teamă sau favoruri şi să apărăm dreptul jurnaliştilor, garantat de Primul Amendament, de a pune întrebări în numele poporului american”, a adăugat ziarul.
Acesta este unul dintre numeroasele cazuri care au intensificat dezbaterea din SUA privind libertatea de exprimare, criticii susţinând că Trump atacă libertatea presei.