Nicuşor Dan, după întâlnirea cu liderii Coaliţiei de guvernare: "Vor continua activitatea în formula actuală, cu obiectivul clar de a implementa măsurile prevăzute în programul de guvernare"

Nicuşor Dan
Loredana Diacu
23.09.2025
Nicuşor Dan
Loredana Diacu
23.09.2025

Preşedintele României, Nicuşor Dan, a avut marţi, 23 septembrie la Palatul Cotroceni, o întâlnire cu liderii Coaliţiei de guvernare. Ulterior întrevederii, şeful statului a transmis că discuţiile au fost constructive şi că în cadrul dialogului a subliniat importanţa menţinerii unităţii Coaliţiei şi a continuării reformelor asumate în faţa cetăţenilor.

Liderii partidelor de guvernare s-au angajat să gestioneze diferenţele de opinie prin dialog şi responsabilitate, în interesul public, transmite Nicuşor Dan.

„Românii au făcut sacrificii în ultimii ani, traversând crize pe care nu ei le-au provocat. Înţeleg nemulţumirile legitime ale celor care au fost nevoiţi, din nou, să fie solidari. Însă astăzi, datele arată o îmbunătăţire a situaţiei bugetare şi suntem într-un proces clar de stabilizare”, a declarat preşedintele României.

Potrivit comunicatului Administraţiei Prezidenţiale, ministrul Finanţelor a prezentat în cadrul întâlnirii cele mai recente date privind execuţia bugetară, în perspectiva rectificării din perioada următoare. Indicatorii economici arată o evoluţie pozitivă, ceea ce permite continuarea programului de guvernare fără a pune în pericol echilibrele macroeconomice.

De partea sa, preşedintele României a reafirmat sprijinul instituţiei prezidenţiale pentru reformele esenţiale în toate domeniile sociale, reforme aşteptate de cetăţeni şi asumate de actuala majoritate parlamentară.

"Coaliţia de guvernare îşi va continua activitatea în formula actuală, cu obiectivul clar de a implementa măsurile prevăzute în programul de guvernare pentru care a primit încrederea Parlamentului", se arată în document.

Reamintim că, pe surse, a ieşit informaţia că în cadrul întâlnirii de la Cotroceni premierul Ilie Bolojan ar fi reclamat că nu este susţinut şi că în privinţa multor decizii pe care trebuie să le ia Executivul este singur.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor