Navă deţinută de un miliardar israelian a fost atacată de o dronă sinucigaşă iraniană în Oceanul Indian

Nava CMA CGM Symi (marinetraffic.com)
26.11.2023
Nava CMA CGM Symi (marinetraffic.com)
Epoch Times România
26.11.2023

O altă navă maritimă care are legături cu Israelul a fost vizată de forţele susţinute de Iran pe fondul războiului din Fâşia Gaza, relatează site-ul de ştiri Zero Hedge.

Un oficial american din domeniul apărării a fost citat de Associated Press, care a descris că o navă container deţinută de un om de afaceri israelian a fost atacată vineri de o dronă Shahed-136 de fabricaţie iraniană.

La rândul său, canalul prin satelit Al Mayadeen a declarat că nava CMA CGM Symi, sub pavilion maltez şi operată de francezi, se afla în apele internaţionale când drona sinucigaşă înarmată cu o bombă a explodat, provocând avarii navei, dar fără a răni vreun membru al echipajului.

Oficialul american citat de AP a afirmat că "vom continua să monitorizăm îndeaproape situaţia", dar nu a citat nicio dovadă concretă care să arate că Iranul s-ar afla în spatele atacului.

Compania de securitate maritimă Ambrey a declarat că nava a plecat dintr-un port din Emiratele Arabe Unite, iar la scurt timp semnalul de monitorizare a navei a fost offline.

"Nava era administrată de o companie afiliată Israelului şi se crede că acesta a fost motivul pentru care a fost vizată", se arată într-o declaraţie a companiei de securitate.

În ceea ce priveşte legăturile cu Israelul, ziarul The Times of Israel a aflat că "Nava, încărcătura sa, compania care o opera şi punctele de plecare şi de destinaţie nu păreau să aibă legături clare cu Israelul. Mai degrabă, Symi este închiriată grupului CMA CGM de către Eastern Pacific Shipping, cu sediul în Singapore, care este o companie controlată în ultimă instanţă de miliardarul israelian Idan Ofer".

Potrivit altor detalii care au apărut:

CMA CGM, un important transportator maritim cu sediul în Marsilia, Franţa, nu a răspuns imediat la o solicitare de comentarii. Cu toate acestea, echipajul navei s-a comportat ca şi cum ar fi crezut că nava se confrunta cu o ameninţare.

...Nava avea dispozitivul de urmărire a sistemului de identificare automată dezactivat încă de marţi, când a părăsit portul Jebel Ali din Dubai, potrivit datelor MarineTraffic.com analizate de AP.

Astfel, este probabil că echipajul să fi dezactivat dispozitivul de urmărire deoarece a suspectat că o dronă se afla deasupra sa şi căuta să ţintească nava. În urma atacului, o declaraţie a operatorului a indicat că, începând de sâmbătă, "nava în cauză navighează în prezent conform planului" şi că "tot echipajul este în siguranţă şi bine".

Tensiunile au crescut în zona Mării Roşii şi a Golfului Persic din cauza temerilor că grupările susţinute de Iran ar putea intensifica atacurile asupra transportului maritim. Rebelii houthi au capturat la 21 noiembrie o navă maritimă legată de Israel şi îi ţin ostatici pe cei 25 de membri ai echipajului internaţional.

Nava Galaxy Leader, capturată încă, este deţinută de compania Ray Car Carriers, care a fost fondată de Abraham "Rami" Ungar. Cu o avere netă estimată pentru 2019 la peste 2 miliarde de dolari, acesta se numără printre cele mai bogate 30 de persoane din Israel. Administraţia Biden ameninţă acum că va desemna în mod oficial rebelii houthi drept organizaţie teroristă. Casa Albă a afirmat, de asemenea, că Iranul este complice la deturnarea navei Galaxy Leader. Deocamdată nu este clar dacă în acest ultim atac cu dronă au fost implicaţi rebeli houthi.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor