Lider Houthi avertizează că orice prezenţă israeliană în Somaliland va fi o "ţintă"

Liderul rebelilor Houthi din Yemen a avertizat că orice prezenţă israeliană în Somaliland va fi considerată o „ţintă militară”, în cea mai recentă condamnare a deciziei Israelului de a recunoaşte regiunea separatistă, scrie Al Jazeera.
„Considerăm orice prezenţă israeliană în Somaliland o ţintă militară pentru forţele noastre armate, deoarece constituie o agresiune împotriva Somaliei şi Yemenului şi o ameninţare la adresa securităţii regiunii”, a declarat şeful grupului, Abdel-Malik al-Houthi, potrivit unei declaraţii publicate de mass-media rebelă online.
Israelul a anunţat vineri că recunoaşte oficial Somalilandul, o premieră pentru republica autoproclamată care, în 1991, şi-a declarat separarea unilaterală de Somalia.
Liderul Houthi a avertizat că această mişcare are consecinţe grave, afirmând că recunoaşterea este „o poziţie ostilă îndreptată împotriva Somaliei şi a vecinilor săi africani, precum şi a Yemenului, Mării Roşii şi ţărilor de-a lungul ambelor ţărmuri ale Mării Roşii”.
Somaliland, care de zeci de ani militează pentru recunoaşterea internaţională, se bucură de o poziţie strategică în Golful Aden şi are propria monedă, paşaport şi armată.
Analiştii regionali spun că o apropiere de Somaliland ar oferi Israelului un acces mai bun la Marea Roşie, permiţându-i să lovească rebelii Houthi din Yemen.
După ce a lansat războiul genocid împotriva Gazei în octombrie 2023, Israelul a lovit în repetate rânduri ţinte din Yemen ca răspuns la atacurile Houthi asupra Israelului, despre care rebelii yemeniţi au spus că erau în solidaritate cu palestinienii din Gaza.
Miliţiile Houthi şi-au încetat atacurile de când a început un armistiţiu fragil în Gaza, în octombrie.
Somaliland a fost izolat diplomatic de la declararea unilaterală a independenţei sale, chiar dacă, în general, a cunoscut o stabilitate mai mare decât Somalia, unde luptătorii al-Shabab organizează periodic atacuri în capitala Mogadiscio.
Recunoaşterea Somaliland de către Israel a fost criticată de Uniunea Africană, Egipt, Turcia, Consiliul de Cooperare al Golfului format din şase naţiuni şi Organizaţia Cooperării Islamice cu sediul în Arabia Saudită.
Uniunea Europeană a insistat că suveranitatea Somaliei trebuie respectată.