Hochei: Steaua Rangers a învins dramatic pe Corona Braşov

(Paul Bereswill / Getty Images)
17.03.2012

Steaua Rangers Bucureşti a învins vineri pe ASC Corona Fenestela Braşov cu scorul de 4-3 (0-2, 1-0, 2-1, 0-0, 1-0), în meciul patru al semifinalei Campionatul Naţional de hochei pe gheaţă, pe Patinoarul "Mihai Flamaropol" din Capitală, şi a egalat situaţia la general, 2-2.

Braşovenii au avut o primă repriză foarte bună, punctând prin Richard Filip (06: 27) şi Zsombor Antal (11: 22). Steaua a revenit apoi şi a câştigat repriza secundă, graţie reuşitei lui Mihai Georgescu (15: 46), şi a restabilit apoi egalitatea prin Leonard Pascaru (43: 21). Oaspeţii au trecut din nou în avantaj, după reuşita lui Tibor Basilidesz (45: 57), însă Evgheni Pisarenko a dus meciul în prelungiri (57: 18). Steaua a ratat câteva ocazii mare de gol, iar în cele din urmă s-a impus la loviturile de departajare, unde portarul Dimitri Şamîghin a fost imbatabil, iar suedezul Martin Persson a reuşit golul victoriei.

Meciul decisiv al semifinalei va avea loc la Braşov, duminică.

Prima finalistă a Campionatului Naţional este HSC Miercurea Ciuc.