Gimnastică artistică - CE 2012: Echipa feminină a României, cea mai bună din calificări

Gimnasta română Cătălina Ponor. (arhivă) (ARIS MESSINIS/AFP/Getty Images)
Epoch Times România
11.05.2012

Echipa de senioare a României a încheiat calificările pe primul loc, joi, la Campionatele Europene feminine de gimnastică artistică de la Bruxelles, cu un total de 177,472 puncte.

În clasament, Rusia a ocupat locul secund, cu 172,562 p, Marea Britanie a fost a treia, cu 169,431 p, Italia a fost a patra, cu 168,005 p, Franţa a cincea, cu 167,122 p, Spania pe 6, cu 163,638 p, Germania a şaptea, cu 163,022 p, iar pe 8 a încheiat Belgia, cu 161,972 p, acestea fiind cele opt finaliste.

La calificările la individual compus, românca Larisa Iordache a încheiat şi ea pe primul loc, cu 60,132 puncte, devansându-le pe rusoaica Anastasia Grişina, 57,799 p, şi pe britanica Hannah Whelan, 57,633 p, etc.

România a obţinut şi şase calificări în finalele pe aparate, Sandra Izbaşa la sărituri (14,900, locul 2 în calificări), Larisa Iordache la paralele (locul 8 - 14,266), bârnă (locul 1 - 15,733) şi sol (15,133 - locul 1), Cătălina Ponor la bârnă (15,633 - locul 2) şi sol (locul 2 - 14,800).

Vineri va avea loc concursul de individual compus la junioare, sâmbătă se desfăşoară finala pe echipe la senioare, iar duminică sunt programate finalele pe aparate, la junioare şi senioare.