Gimnastică: Echipa de junioare a României, medaliată cu bronz la CE de la Bruxelles

Echipa de junioare a României, alcătuită din Silvia Zarzu, Alina Stănilă, Andreea Munteanu, Cristina Tudorache şi Miriam Aribăşoiu, s-a clasat pe locul 3, cucerind medalia de bronz, în concursul pe echipe desfăşurat miercuri în cadrul Campionatelor Europene de gimnastică artistică de la Bruxelles, fiind devansată de Rusia şi Italia.
(Ian MacNicol / Getty Images)
10.05.2012

Echipa României a obţinut locul 3 cu 161,037 puncte, obţinând cel mai mare total la bârnă (41,333), cel mai mare din concurs, în timp ce la celelalte aparate s-au obţinut punctajele: 40,965 la sărituri; 40,832 la sol; 37,907 la paralele.

Pe primul loc s-a clasat Rusia cu 167,330 puncte, urmată de Italia cu 164,031 puncte. România, vicecampioană europeană la CE 2010 de la Birmingham, a făcut acum rocadă cu Italia, medaliată atunci cu bronz. Acest bronz este a 100-a medalie cucerită de junioarele române la campionatele europene.

În urma calificărilor, Andreea Munteanu (54,665) s-a calificat în finala de la individual compus cu a 4 notă, alături de Alina Stănila (51,965), cu a 14-a notă din concurs. Finala este programată vineri 11 mai, între orele 20,00 şi 22,00.

Alte 4 gimnaste române s-au calificat în finalele pe aparate. La sol avem 2 reprezentante, Silvia Zarzu (13,900) şi Andreea Munteanu (13,666), care s-au calificat cu a 3-a şi respectiv a 6-a notă. La bârnă, Andreea Munteanu s-a calificat în finală cu prima notă din concurs, 14,300, în timp ce Alina Stănilă (13,533) este prima rezervă, în cazul unei accidentări. La sărituri, Alina Stănilă s-a calificat în finală cu a 4-a notă (13,687), în timp ce la paralele nu avem nicio finalistă.

Finalele pe aparate sunt programate duminică.