Gimnastică aerobică: Mircea Brânzea şi Mircea Zamfir, pe podium la Cupa Suzuki de la Tokyo

23.04.2012

Românii Mircea Brânzea şi Mircea Zamfir s-au clasat pe podium, duminică, în concursul individual masculin din cadrul ediţiei a 23-a a turneului internaţional de gimnastică aerobică Cupa Suzuki de la Tokyo, etapă contând pentru Cupa Mondială.

Mircea Brânzea a ocupat locul secund, cu 21,100 puncte, iar Mircea Zamfir s-a clasat pe locul 3, cu 21,000 p, devansaţi de spaniolul Ivan Parejo, 21,450, conform site-ului Federaţiei Române de Gimnastică.

La feminin, Oana Corina Constantin a terminat pe locul 4, cu 20,350. Sara Moreno (Spania) a ieşit învingătoare, cu 20,700 p, pe locul secund s-a clasat chinezoaica Huang Jinxuan, cu 20,400, iar franţuzoaica Aurelie Joly a terminat pe 3, tot cu 20,400.

La perechi mixte, victoria a revenit francezilor Julie Chaninet/Aurelie Joly, cu 21,250 p, în timp ce Valentin Mavrodineanu şi Andreea Bogati s-a clasat pe locul 5, cu 20,750.

În proba de trio, adjudecată de sud-coreenii Kim Guontaeck/Lee Kyung Ho/Ryu Jusun, cu 21,800 p, românii Mircea Brânzea, Valentin Mavrodineanu şi Mircea Zamfir s-au clasat pe locul 5, cu 20,350 p.

"Ţinând seama de participare, am putut să vedem cam care este situaţia de ansamblu şi unde ne poziţionăm în acest moment. Şi, mult mai important, unde mai avem de lucru. Dacă gimnaştii spanioli şi francezi s-au prezentat la nivelul cunoscut, rămânând aceiaşi adversari de temut, trebuie să remarcăm forţa sportivilor din Japonia, China şi Coreea de Sud, foarte bine pregătiţi. Noi ne aflam în plin proces de pregătire, acesta a fost primul concurs important înaintea Mondialelor de la Sofia, şi suntem conştienţi că mai avem mult de lucru", a declarat după competiţie Maria Fumea, antrenoarea lotului României.