"De multă vreme, o excepţională" - Voluntarul român decorat de Zelenski laudă UE pentru susţinerea financiară uriaşă oferită Ucrainei

Radu Hossu (Facebook)
Liliana Alexe
19.12.2025
Radu Hossu (Facebook)
Liliana Alexe
19.12.2025

Radu Hossu, voluntarul român care s-a implicat activ în a ajuta Ucraina încă de la începutul războiului, a transmis, vineri, pe Facebook, că vecina noastră invadată de ruşi urmează să primească o susţinere financiară de la Uniunea Europeană de 90 de miliarde de euro pentru 2026-2027.

„După multă vreme, o excepţională”, a lăudat Hossu această iniţiativă, care se datorează cancelarului Friedrich Merz al Germaniei.

„Propunerea a fost a cancelarului Merz şi Consiliul European a ajuns la o înţelegere. Susţinerea financiară vine sub formă de împrumut fără dobândă din bani împrumutaţi de UE de pe pieţele de capital”, a precizat voluntarul român.

Potrivit activistului, această susţinere va ajuta Ucraina să reziste „şi este o măsură în adăugirea ajutoarelor oferite bilateral de state (ex: Germania care pentru 2026 va oferi aproximativ 11 miliarde de euro în ajutor militar)”.

„Politic şi militar este un semnal că Europa va susţine Ucraina pe termen lung, iar eu sunt bucuros că sunt cetăţean european, chiar dacă optimismul meu legat de război în general, este unul precar. Putin cel mai probabil se aştepta să nu se ajungă la această decizie”, a adăugat Hossu.

În opinia voluntarului român, ajutorul UE pentru Ucraina va împinge Rusia să se bazeze tot mai mult pe China.

„De acum rusia se va baza din ce în ce mai tare pe China, iar asta schimbă dinamicile economice ale războiului, căci în această situaţie Admin Trump şi UE au pârghii economice serioase, independente una de cealaltă pentru a-i face pe chinezi să se implice cât mai puţin. Vom vedea dacă se va reuşi asta.

Dacă se va reuşi, atunci pacea va fi mai aproape. Dacă nu, rusia va continua războiul, indiferent de câte concesii ar face victima, Ucraina şi indiferent de câte plecăciuni ar face Trump în faţa lui Putin”, a explicat Radu Hossu.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor