Crivoi a abandonat în turul secund al Campionatelor Naţionale de seniori
Tenismanul Victor Crivoi (CS Dinamo) a abandonat, marţi, în turul al doilea al Campionatelor Naţionale pentru seniori ale României, care au loc Centrul Naţional de Tenis din Bucureşti, la scorul de 4-6, 6-2, 3-1 în favoarea sa în meciul cu Alexandru Jecan (CS Universitatea Cluj).
Principalul favorit la câştigarea titlului s-a retras din cauza durerilor la spate, potrivit site-ului Federaţiei Române de Tenis.
Experimentaţii Gabriel Moraru şi Andrei Mlendea au trecut de Andrei Cociaşu, cap de serie nr.9, cu 7-5, 4-6, 6-4, respectiv de Robert Coman, cap de serie nr.12, cu 6-1, 6-1.
Alţi doi favoriţi care au părăsit tabloul de simplu în turul secund sunt Patrick Grigoriu (N.13), învins fiind de Sergiu Bucur, cu 5-7, 6-3, 6-1, şi Radu Lupu (N.15), eliminat de Bogdan Apostol, cu 6-4, 6-2.
La feminin, singurul cap de serie care nu a trecut de primul tur a fost Cristina Moroi (N. 5), care s-a retras în meciul cu Mihaela Ghioca la scorul de 6-2, 5-0 pentru cea din urmă.
Rezultate:
MASCULIN
turul I
Alexandru Jecan (CS Universitatea Cluj) — Bogdan Pavel (CS Universitar Piteşti) 6-2, 6-0
Nicolae Frunză (Tenis Club FIBEC Câmpina) — Gabriel Vlăduţ Niculescu (Tenis Club 2000 Academis Sever Dron) 6-4, 6-1
Angel Ştefan Raşcu (Asociaţia Break Tenis Club) — Andrei Vitiuc (CSA Steaua) 6-0, 6-2
David Pata (AS Tenis Club Bucureşti) — Toni Stanca (CSS Mircea Eliade Bucureşti) 6-2, 3-2 abandon Stanca
Florin Barbu (Clubul Sportiv Municipal) — Florin Bogdan Dragomirescu (As. Altius Tenis Club) 6-3, 6-2
Vlad Protopopecu (CSS Alexandria) — Răzvan Marius Codescu (AS Tenis Club Bucureşti) 1-6, 7-5, 6-1
Daniel Florin Cozma (AS Tenis Club Bucureşti) — Cosmin Onţică (LPS-CSS Constanţa) 6-2, 6-2
Claudiu Mircea (SCM Deva) — Vlad-Nicolae Cătălinoiu (CSS 6 Bucureşti) 3-6, 7-6 (4), 6-2
Ilie Aurelian Giurgiu (CS Universitatea Cluj) — Radu Ioan Popa (CS Dacia Galaţi) 6-1, 6-3
Gabriel Moraru (CS Dinamo — Centrul Sportiv Braşov) — Mihnea Bara (TC FIBEC Câmpina) 6-1, 6-3
Sergiu-Ioan Bucur (AS Tenis Club Bucureşti) — Vlad Dâncu (AS Tenis Club Bucureşti) 5-7, 6-3, 6-1
Vlad Ioan Anghel (CSS Mircea Eliade Bucureşti) — Vladimir Filip (CSA Steaua Bucureşti) 3-6, 6-3, 6-4
Andrei Crapcenco (CS Braşov Tennis Academy) — Răzvan Bobleagă (CS Dinamo Bucureşti) 6-3, 6-2
Andrei Mlendea (CS Dinamo-Centrul Sportiv Braşov) — Radu Steliean (AS Tenis Club Bucureşti) 4-6, 6-1, 7-5
Bogdan Apostol (CSM Paşcani) — Mădălin Ivan (Asociaţia CS Galaxy) 6-0, 6-4
Ioan Farcaş (CS Universitatea Cluj) — David Negru (CSS Mircea Eliade Bucureşti) 6-2, 7-5
turul II
Alexandru Jecan (CS Universitatea Cluj) — Victor Crivoi (CS Dinamo-Centrul Sportiv Braşov/N. 1) 6-4, 2-6, 1-3 (abandon Crivoi)
Nicolae Frunză (Tenis Club FIBEC Câmpina) — Marius Frosa (CS Sportul Studenţesc) 6-1, 6-2
Tudor Cristian Sulea (AS Tenis Club Bucureşti) — Angel Ştefan Raşcu (Asociaţia Break Tenis Club) 7-5, 6-1
Luca George Tatomir (AS Tenis Club Bucureşti/N. 8) — David Pata (AS Tenis Club Bucureşti) 6-4, 6-2
Dragoş Dima (CS Universitatea Cluj/N. 4) — Florin Barbu (Clubul Sportiv Municipal) 6-0, 6-1
Teodor Leahu (CS Pro As Sibiu) — Vlad Protopopecu (CSS Alexandria) 7-6 (1), 6-2
Andrei Pătrui (CSS Mircea Eliade Bucureşti) — Daniel Florin Cozma (AS Tenis Club Bucureşti) 6-2, 6-1
Andrei Apostol (CS Dinamo Bucureşti/N. 7) — Claudiu Mircea (SCM Deva) 6-2, 6-3
Dacian Crăciun (CS Dinamo-Centrul Sportiv Braşov/N. 5) — Ilie Aurelian Giurgiu (CS Universitatea Cluj) 6-1, 3-6, 6-3
Gabriel Moraru (CS Dinamo — Centrul Sportiv Braşov) — Andrei Cociaşu (CS Sănătatea Bucureşti) 7-5, 4-6, 6-4
Sergiu-Ioan Bucur (AS Tenis Club Bucureşti) — Patrick Grigoriu (CS Winners TC Cluj-Napoca) 5-7, 6-3, 6-1
Vasile Antonescu (AS Tenis Club Bucureşti/N. 3) — Vlad Ioan Anghel (CSS Mircea Eliade Bucureşti) 6-2, 6-2
Vlad Victor Cornea (CS TC Pamira Sibiu/N. 6) — Andrei Crapcenco (CS Braşov Tennis Academy) 4-6, 6-3, 7-6 (3)
Andrei Mlendea (CS Dinamo-Centrul Sportiv Braşov) — Robert Coman (CS Dinamo-Centrul Sportiv Braşov) 6-1, 6-1
Bogdan Apostol (CSM Paşcani) — Radu Matei Lupu (CS Sportul Studenţesc) 6-4, 6-2
Petru-Alexandru Luncanu (CS Dinamo-Centrul Sportiv Braşov/N. 2) — Ioan Farcaş (CS Universitatea Cluj) 6-3, 6-1
FEMININ
turul I
Laura Ioana Andrei (CSA Steaua/N. 1) — Ioana Toanchină (CS Sportul Studenţesc) 6-0, 6-3
Izabela Novac (AS CS AS Club Politehnica) — Paula Ambrus (AS Segărceanu Tenis Club) 6-0, 6-0
Andreia Beberechi (CS Olimpia Bucureşti) — Patricia Eftenoiu (CSS Mircea Eliade Bucureşti) 6-1, 6-4
Mihaela Ghioca (CS AMG Bucureşti) — Cristina Moroi (CS Sportul Studenţesc/N. 5) 6-2, 5-0 (abandon Moroi)
Lorena Constantin (CS Sportul Studenţesc/N. 8) — Gabriela Nicole Tătăruş (Tenis Club AC.CE) 6-4, 2-6, 6-4
Evelyne Tiron (AS Tenis Club Bucureşti) — Clara Rizea (CS Tivoli Timişoara) 6-4, 6-2
Iulia Maria Ivaşcu (CSM Târgovişte/N. 7) — Ariana Saki (AS Tenis Club Bucureşti) 1-6, 6-4, 6-1
Bianca Elena Mihăilescu (CS Sportul Studenţesc) — Tatiana Eftenoiu (CSS Mircea Eliade Bucureşti) 4-6, 6-3, 6-0