Vă invităm să redirecționați către Epoch Times România cei 3,5% din impozitul pe venit (care altfel se duc la stat), online, fără drumuri la ANAF - apăsând butonul de mai jos.

Claudiu Manda, pus la zid după ameninţările la adresa lui Bolojan. "Se vede azi un fel de Rocky al guvernării"

Claudiu Manda (Epoch Times România)
Andrei Pricopie
28.01.2026
Claudiu Manda (Epoch Times România)
Andrei Pricopie
28.01.2026

Analistul Mihai Răzvan Moraru l-a pus la zid pe secretarul general al PSD, Claudiu Manda, după ce soţul primăriţei Olguţa Vasilescu l-a ameninţat recent pe Ilie Bolojan că ar putea fi înlăturat din funcţia de premier printr-o moţiune de cenzură.

"Primul accident: Claudiu Manda este numărul doi în PSD. Al doilea accident: Claudiu Manda vorbeşte despre economie. Al treilea accident: CV-ul lui Claudiu Manda, pe care anul trecut l-a modificat în repetate rânduri: a modificat perioada lucrată în mediul privat, funcţia, compania, perioada studiilor şi a adăugat 'sublocotenent în rezervă la MAI', titlu dat gratuit. Sau nu? Gratuit pentru că şi el (ca mulţi alţi politicieni) a trecut pe la Colegiul Naţional de Apărare şi pe la Colegiul Naţional de Informaţii al Academiei Naţionale de Informaţii 'Mihai Viteazul'", a declarat Mihai Răzvan Moraru.

Analistul a amintit că Manda ameninţa că PSD îi poate încheia cariera de prim-ministru lui Ilie Bolojan, prin moţiune de cenzură. Şi atunci Ilie Bolojan nu poate reveni în funcţia de prim-ministru, pentru că decizia CCR 85/2020 interzice nominalizarea aceluiaşi premier, după ce o moţiune a trecut.

"Şi dacă nu vrea asta, atunci Ilie Bolojan ar trebui să accepte propunerile şi măsurile PSD (nu le nominalizează), fără negociere! Extraordinar! Omul care a fost mai mult absent în funcţia sa din Parlamentul European, ocupând locul 2 în topul chiulangiilor, care nu îşi aminteşte clar unde a lucrat şi când a studiat, care a scăpat de urmărirea penală prin prescripţie (în timp ce colegul său, inculpat în acelaşi dosar a fost condamnat) tot cu ajutorul CCR, se vede azi un fel de Rocky al guvernării! Cam aşa arată astăzi stabilitatea şi condiţiile guvernării, în accepţiunea PSD: ameninţare şi şantaj!", a precizat Mihai Răzvan Moraru.

Vă invităm să redirecționați către Epoch Times România cei 3,5% din impozitul pe venit (care altfel se duc la stat), online, fără drumuri la ANAF - apăsând butonul de mai jos.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor