Caniculă în Vâlcea: Un fotbalist a intrat în comă în timpul meciului

Alexandru Cruceru, portarul echipei vâlcene Posada Perişani, a intrat în comă recent, după ce s-a prăbuşit pe teren din cauza deshidratării, în timpul unui meci cu Apa Craiova, din cadrul barajului de promovare în Liga a III-a. Oficialii clubului acuză forul CCA, care a interzis pauzele de hidratare în timpul meciului.
(photos.com)
Liviu Şerbănescu
22.06.2012

CCA a trimis recent o circulară tuturor arbitrilor centrali, prin care i-a informat că nu li se permite să mai acorde pauze de hidratare în timpul meciurilor pe care le conduc.

"Arbitrul nu a permis pauze de apă. S-a jucat la o oră total nepotrivită - 17:30 - când la nivelul gazonului erau 40 de grade. Mai ştiu că Alex este credincios, ţine post miercurea şi vinerea. Nu a mâncat ieri (n.r. - miercuri) şi, de la căldură, i-a venit rău", a precizat Daniel Duroi, preşedintele echipei din Perişani, relevă prosport.

"Noi nu mai avem voie să dăm pauză de hidratare în timpul reprizelor. Am primit o circulară în acest sens. Jucătorii au băut totuşi apă, şi după prima repriză, şi după cele 90 de minute", a spus Cătălin Botaş, arbitrul meciului.

"Nu am interzis hidratarea. Eu le-am spus că pot pune bidoane pe marginea terenului, din care fotbaliştii să bea apă, dar fără a opri meciul!",a fost replica lui Ion Crăciunescu, preşedintele CCA.

Portarul Alexandru Cruceru este internat la Spitalul de Urgenţă "Bagdasar-Arseni" din Bucureşti, însă verdictul medicilor este de anevrism cerebral, cu şanse minime de supravieţuire.