Adrian Năstase îi "ceartă" pe tineri că au mers la Untold în loc să ţină doliu pentru Iliescu

Adrian Năstase (Epoch Times România)
Andrei Pricopie
10.08.2025

Fostul premier PSD Adrian Năstase şi-a exprimat nemulţumirea, într-un articol intitulat "Doliul, la români", publicat pe blogul personal, că tinerii au preferat să meargă la festivalul Untold în loc să ţină doliu pentru fostul preşedinte Ion Iliescu.

Redăm mai jos textul scris într-un stil ironic de Năstase:

"În primul rând, dacă e stabilit prin hotărâre de guvern, atunci doliul nu este obligatoriu. El este opţional. Fiecare procedează cum doreşte. În ceea ce priveşte manifestările publice, se recomandă festivalurile de tip Untold, pentru că, oricum, tinerii nu trebuie lăsaţi să plece, ca voluntari, la inundaţiile din Moldova. Deşi, cu o nostalgie comunistă de peste 60%, mulţi probabil şi-ar fi dorit să meargă la proiecte de genul Bumbeşti-Livezeni sau Salva-Vişeu. La posturile de radio, nu se va difuza muzica clasică, aceasta fiind înlocuită cu muzica rock. Iar, în alte situaţii, de manele.

Actualului preşedinte nu-i era opozabilă, evident, o hotărâre de guvern. La fel, nu trebuie făcute, în mod necesar, cheltuieli suplimentare cu deschiderea unor cărţi de condoleanţe la ambasadele noastre.

În definitiv, asta este libertatea pe care ne-am câştigat-o la Revoluţie!

Îmi aduc aminte că în perioada când Ion Iliescu era preşedinte iar eu eram premier, am făcut demersurile necesare pentru a aduce în ţară, din Portugalia, osemintele lui Carol al II-lea, tatăl Regelui Mihai. Şi a trebuit să-l conving pe Rege că aşa este normal şi că este o formă de respect faţă de un fost şef al statului român. Deşi Carol al II-lea nu a fost vreun sfânt! Iar Regele Mihai a fost de acord. Şi a fost înmormântat, cu onoruri militare, la Curtea de Argeş. În plus, a trebuit să o aducem în ţară şi pe Elena Lupescu – care era înmormântată în Portugalia în aceeaşi capela cu Carol al II-lea, sicriul ei fiind deasupra sicriului lui Carol.

Aşa au procedat 'neo-comuniştii'! 'Progresiştii' au alte forme în care îşi arată respectul pentru istoria ţării!"

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor