Sportivii români, calificaţi în opt finale la concursul de Cupa Mondială la gimnastică artistică de la Doha

Sportivii români şi-au asigurat prezenţa în opt din cele zece finale la concursul de Cupă Mondială la gimnastică artistică de la Doha (Qatar), în urma calificărilor desfăşurate miercuri, cu participarea a 120 gimnaşti din 31 de ţări.
Gimnasta română Cătălina Ponor. (arhivă) (ARIS MESSINIS/AFP/Getty Images)
29.03.2012

La cea de-a 5-a ediţie a turneului de la Doha s-au calificat în finale Cătălina Ponor (bârnă şi sol), Diana Bulimar (sol şi paralele) şi Larisa Iordache (paralele), Vlad Cotuna (sol şi bară), Cristian Băţagă (cal cu mânere, inele, sărituri), conform site-ului Federaţiei Române de Gimnastică.

Performerul zile poate fi considerat Băţagă, calificat în trei finale. La cal cu mânere, aparat la care s-au aliniat 34 de gimnaşti, Cristian Băţagă a ocupat poziţia a 4-a, cu 14,750 p, în timp ce colegul său Ovidiu Buidoso, cu 13,150, a încheiat pe locul 16, lider fiind Saso Bertouceli (Slovenia), cu 15,100. Băţagă a terminat pe 7 la inele (din 20 de concurenţi), cu 14,750 p, prima poziţie fiind a francezului Danny Rodrigues, cu 15,400 p. La sărituri, Băţagă a obţinut locul 4 (15,375), primul loc fiind adjudecat de chinezul Du Wei, cu 16,125.

Vlad Cotuna a încheiat pe locul 7 în calificările de la sol, cu 14,200 puncte, primul loc fiind ocupat de croatul Tomislav Markovic, cu 15,050. Cotuna a prins şi finala de la bară fixă, fiind notat în calificări cu 14,250 (locul 7), la distanţă de primul loc, care a revenit chinezului Kai Zou, cu 15,450 p. Vlad Cotuna (locul 20 - 13,500) şi Ovidiu Buidoso (27 - 12,400) au ratat intrarea în finala de la paralele, unde chinezul Guo Weiyang a primit cea mai mare notă, 15,500.

În concursul feminin, la paralele Diana Bulimar şi Larisa Iordache s-au înfruntat cu alte 23 de sportive, dar au reuşit calificarea în finală, cu 14,500, respectiv 14,400 (poziţiile a 4-a şi a 5-a). Prima a fost britanica Elizabeth Tweddle, cu 15,800.

Cătălina Ponor, triplă campioană olimpică, a obţinut cea mai mare notă la bârnă (15,250), în timp ce Larisa Iordache, aflată la doar a doua mare competiţie a anului la senioare, a terminat pe locul 15, cu 12,850. La sol, Diana Bulimar a terminat prima, cu 14,950 p, urmată de pe Ponor, cu 14,450.

Toate cele zece finale sunt programate vineri.