Gimnastică artistică: Turneul de la Cottbus - Diana Chelaru, calificată în finala la paralele

Gimnasta română Diana Chelaru s-a calificat joi în finala de la paralele inegale din cadrul "Turneului Maeştrilor" de la Cottbus, etapă din cadrul Cupei Mondiale de gimnastică artistică.
23.03.2012

Diana Chelaru s-a clasat pe locul 7 în calificări, cu 13,600 puncte, în timp ce Gabriela Drăgoi a ocupat locul 10, cu 13,375 p.

În prima zi au avut loc evoluţiile la 5 aparate, sărituri şi paralele feminin, sol, cal şi inele masculin.

La cal cu mânere, Andrei Ursache a terminat pe 28, cu 13,250 p, iar Andrei Muntean pe 40, cu 12,300 p. Ursache s-a clasat pe 24 la sol, cu 13,350 p.

România participă cu 5 sportivi la turneul de la Cottbus, Diana Chelaru, Gabriela Drăgoi, Raluca Haidu, Adrian Ursache şi Andrei Muntean.