Şeful Senatului: Din păcate pentru PSD, e greu să fii credibil după ce dărâmi guvernul, NU vii cu soluţii şi mai pozezi şi în victimă

Preşedintele Senatului, liberalul Mircea Abrudean, i-a dat o replică acidă, miercuri, pe pagina sa de socializare, liderului PSD Sorin Grindeanu.
"Distorsionarea realităţii şi manipularea prin negarea evidenţei sunt periculoase în orice context, cu atât mai mult atunci când e vorba de direcţia în care se îndreaptă România.
Din păcate pentru PSD, e greu să fii credibil după ce dărâmi guvernul, NU vii cu soluţii şi mai pozezi şi în victimă. Nu poţi provoca o criză politică şi apoi să pretinzi că responsabilitatea rezolvării ei aparţine exclusiv altora.
România are nevoie de o majoritate care să susţină programul de guvernare şi să îşi asume răspunderea pentru deciziile luate. În cazul în care actuala formulă nu întruneşte susţinerea necesară în Parlament, soluţia este una democratică şi constituţională: reluarea consultărilor şi identificarea unei majorităţi viabile, nu impunerea unor scenarii prestabilite", a transmis Mircea Abrudean.
Atacul lansat de Sorin Grindeanu
"Românii, firmele cu capital românesc şi întreaga economie au nevoie de un partener de discuţii credibil: de un Guvern nou, care să ia rapid decizii.
Aş fi dorit să văd o reală dezbatere despre ce măsuri are de luat noul Cabinet pentru a creşte puterea de cumpărare a românilor, pentru reluarea investiţiilor, care au un rol vital în menţinerea locurilor de muncă, şi despre planul pentru reducerea fiscalităţii prea mari în cazul românilor cu venituri mici şi medii.
Din păcate, din 5 mai, data în care unii au fost concediaţi de Parlament şi trimişi acasă, asistăm la o mascaradă continuă, cu acelaşi mesaj anti-PSD.
Un joc ridicol al unora care, şapte ani la rând, au stat la putere fără să câştige nici măcar un rând de alegeri. Fie băgaţi pe gâtul românilor de Iohannis, fie 'prin ei înşişi', dar cu voturile PSD.
Un balet al unor minţi înguste, cu viziuni strâmbe despre economie şi viitorul României, care sfidează logica zilnic: ei pleacă în opoziţie, dar – în realitate – sunt tot mai bine înşurubaţi la putere.
Lor le transmit: se poate şi fără voi! De la preşedintele Senatului şi până la ultimul reprezentant, toţi plecaţi acasă!
În 7 ani aţi dat 4 prim-miniştri – fără să aveţi vreun merit electoral.
Sunteţi mânaţi de orgolii, creaţi doar blocaje şi găsiţi pretexte. Acum împroşcaţi cu venin oameni absolut decenţi şi cu o reputaţie profesională ireproşabilă, care au acceptat să încerce să repare ceva din dezastrul lăsat de Ayatollahul Încruntat al vostru.
Uitaţi mereu esenţialul. La final de zi, it's the economy…!"