România a încheiat Campionatele Balcanice de tenis de masă cu 15 medalii cucerite

Sportivii români au urcat de 15 ori pe podiumul competiţiei de la Sarajevo (Bosnia-Herţegovina), contabilizând un număr de 6 medalii de aur, 4 de argint şi 5 de bronz.
România a cucerit 15 medalii la Campionatele Balcanice de la Sarajevo. (Federaţia Română de Tenis de Masă/facebook)
Marius Drăgoi
28.08.2022

Sportivii români au cucerit la Campionatele Balcanice de tenis de masă un număr de 15 medalii, dintre care 6 de aur, 4 de argint şi 5 de bronz, potrivit site-ului Federaţiei Române de specialitate.

Medalii de aur a obţinut România la simplu feminin (Irina Ciobanu), simplu masculin (Hunor Szocs), dublu feminin (Irina Ciobanu/Adina Diaconu), prin echipa feminină (Adina Diaconu, Irina Ciobanu, Andreea Dragoman, Alina Zaharia), echipa masculină (Hunor Szocs, Cristian Chiriţă, Iulian Chiriţă, Andrei Istrate) şi la dublu mixt (Andrei Istrate/Adina Diaconu).

Medaliile de argint au fost câştigate la simplu feminin (Adina Diaconu), simplu masculin (Andrei Istrate), dublu feminin (Andreea Dragoman/Alina Zaharia) şi dublu masculin (Hunor Szocs/Cristian Chiriţă).

Bronzul a fost cucerit la simplu feminin (Andreea Dragoman, Alina Zaharia), simplu masculin (Iulian Chiriţă), dublu masculin (Andrei Istrate/Iulian Chiriţă) şi dublu mixt (Cristian Chiriţă/Irina Ciobanu).