Reacţia lui Nicuşor Dan după ce a fost numit "păduche" de Călin Georgescu

Preşedintele Nicuşor Dan a fost întrebat miercuri, la Parlament, de jurnalişti ce părere are despre recentele afirmaţii virulente la adresa sa rostite de Călin Georgescu în discursuri publice.
„Eu cred că în ţara asta sunt oameni normali, raţionali, nu cred că un astfel de discurs poate atrage pe cineva”, a declarat Nicuşor Dan.
Fostul candidat la prezidenţiale Călin Georgescu, acuzat printre altele de complicitate la lovitură de stat, ţine un discurs în faţa susţinătorilor săi de fiecare dată când vine la Poliţie să semneze controlul judiciar.
În ultima vreme, CG a apăsat pedala virulenţei şi l-a numit pe preşedintele Nicuşor Dan „păduche”: „Păi, tocmai v-am spus cu o zi înainte că în mizeria politicii româneşti sunt două tipuri de păduchi. Păduchi păduchi şi păduchi cu explicaţii. [...] Şi el face parte din categoria păduchilor cu explicaţii, şobolanii sunt în spatele lui. Însă, văzând cum stau lucrurile, ştiţi, când eşti sluga slugilor este cea mai jalnică sclavie. [...]”. Detalii aici.
„După cum vedeţi, este periculos să ai dreptate împotriva sistemului. Desigur că trădarea justiţiei este începutul prăbuşirii statului şi a demnităţii umane. Eu, acum ceva timp, v-am spus ceva legat de păduchii Puterii. Între timp, în spatele păduchilor au apărut şobolanii politicii româneşti, cei care se înghesuie să conducă ţara, nu să o ajute. Şi tot ei, şobolanii politicii româneşti, vor fi primii care vor părăsi corabia. Pentru că, aşa cum spunea marele Iorga, justiţia este de trei tipuri: justiţia oamenilor, justiţia inimii şi justiţia conştiinţei. Pe prima poţi să o ignori, din a doua înveţi şi din a treia este bine, întotdeauna, să o asculţi", a declarat Călin Georgescu.