Putin foloseşte conflictul din Iran pentru a distrage atenţia de la Ucraina – ministrul german de Externe

Ministrul german de Externe, Johann Wadephul, l-a acuzat pe liderul de la Kremlin, Vladimir Putin, că foloseşte războiul din Iran pentru a distrage atenţia internaţională de la invazia rusă în Ucraina, susţinând că Moscova ajută Teheranul cu date privind ţintele.
Vorbind vineri cu reporterii la o reuniune a G7 în Franţa, Wadephul a declarat că Rusia pare să sprijine Iranul ajutându-l să identifice potenţiale ţinte de atac, potrivit The Guardian.
„Putin speră cinic că escaladarea conflictului din Orientul Mijlociu ne va distrage atenţia de la crimele sale din Ucraina”, a spus el, avertizând că o astfel de strategie nu trebuie să aibă succes.
El a adăugat că legătura dintre conflictul din Iran şi războiul din Ucraina devine din ce în ce mai clară, afirmând că Rusia „sprijină în mod evident Iranul cu informaţii despre potenţiale ţinte”.
Wadephul a mai spus că a discutat poziţia Germaniei cu secretarul de stat american Marco Rubio, menţionând disponibilitatea Berlinului de a contribui la securizarea Strâmtorii Ormuz odată ce ostilităţile din regiune se vor potoli.
Remarcile evidenţiază îngrijorarea crescândă în rândul oficialilor occidentali că Moscova foloseşte conflictul din Orientul Mijlociu pentru a îndepărta atenţia de la Ucraina şi că, potrivit unor informaţii, ar fi finalizat o livrare de drone, medicamente şi alimente către Iran.
Potrivit Financial Times (FT), oficialii ruşi şi iranieni au început să discute în secret despre livrările de drone la câteva zile după atacurile SUA asupra Teheranului.
Livrările erau deja în curs la începutul lunii martie şi se aşteaptă să fie finalizate până la sfârşitul lunii. Dacă se confirmă, acesta ar fi primul caz cunoscut în care Moscova oferă sprijin militar letal Iranului de la începutul conflictului.
Surse occidentale de informaţii citate de FT au afirmat că Rusia urmăreşte să consolideze capacităţile Iranului pe câmpul de luptă, stabilizând în acelaşi timp regimul din punct de vedere politic.
Public, Moscova afirmă că livrează ajutor umanitar, inclusiv peste 13 tone de medicamente prin Azerbaidjan, fiind planificate şi alte transporturi.
În privat, însă, Rusia ar fi furnizat imagini din satelit, date privind ţintele şi sprijin în materie de informaţii.
Iranul s-a bazat în mare măsură pe drone de atac cu sens unic, lansând peste 3.000 dintre acestea de la începutul războiului. Rusia a folosit în Ucraina, începând din 2023, drone modificate proiectate de iranieni, îmbunătăţindu-le cu sisteme de navigaţie, capacitate de încărcare şi rezistenţă la războiul electronic îmbunătăţite.
Analiştii au declarat pentru FT că Teheranul caută acum acces la aceste sisteme îmbunătăţite.
„Nu au nevoie de mai multe drone. Au nevoie de drone mai bune”, a declarat Antonio Giustozzi, cercetător principal la Royal United Services Institute, subliniind interesul Iranului pentru îmbunătăţirile ruseşti, precum varianta Geran-2.
Nicole Grajewski, profesoară la Universitatea Sciences Po din Paris, a declarat pentru FT că Iranul ar putea fie să integreze aceste sisteme în producţia internă, fie să le utilizeze direct pentru a spori eficacitatea atacurilor, adăugând că dronele Shahed modificate de ruşi sunt deja mai avansate decât versiunile interne ale Iranului.
Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a negat informaţiile privind livrările de drone, afirmând: „Există multe informaţii false în circulaţie în acest moment”, confirmând totodată dialogul în curs cu Teheranul.
Livrările raportate au loc pe fondul atacurilor israeliene asupra rutelor de aprovizionare Rusia-Iran din Marea Caspică. Se pare că atacurile din 18-19 martie au lovit baza navală şi portul iranian de la Bandar Anzali, avariind Flota de Nord şi infrastructura cheie.
Coridorul caspic a devenit o rută cheie care leagă Rusia de Iran, utilizată pentru transportul de petrol, drone şi alte bunuri cu dublă utilizare, ocolind în mare măsură supravegherea occidentală.