Platformă de tip darknet, destructurată în cadrul unei operaţiuni comune între autorităţile de la Chişinău şi EUROJUST

Foto simbol (politia.md)
Maria Maevschi
12.05.2026
Foto simbol (politia.md)
Maria Maevschi
12.05.2026

Gruparea criminală organizată care administra platforma „Crimenetwork” – una dintre cele mai active pieţe de tip darknet dedicate criminalităţii informatice – a fost destructurată de către ofiţerii Centrului pentru Combaterea Crimelor Cibernetice al INI şi procurorii PCCOCS, în cooperare cu autorităţile de aplicare a legii din Germania, Poliţia Spaniolă şi EUROJUST.

Potrivit oamenilor legii, platforma funcţiona atât ca forum criptat pentru infractorii cibernetici, cât şi ca piaţă ilegală online, fiind utilizată pentru:

  • comercializarea datelor furate, inclusiv informaţii despre carduri bancare, credenţiale de autentificare şi documente personale;
  • distribuirea instrumentelor destinate atacurilor cibernetice, precum malware, ransomware şi servicii de atac DDoS;
  • facilitarea altor activităţi ilicite, inclusiv hosting anonim şi spălare de bani.


Potrivit investigaţiilor, platforma avea peste 22.000 de utilizatori şi mai mult de 100 de vânzători activi, iar tranzacţiile erau efectuate prin criptomonede.

În urma măsurilor speciale de investigaţie, autorităţile au acumulat probe care indică faptul că platforma a generat venituri de peste 3,6 milioane de euro. Operatorul platformei percepea comisioane pentru tranzacţiile efectuate, iar vânzătorii achitau taxe lunare pentru publicitate şi licenţe de comercializare.

Ancheta a stabilit că infrastructura tehnică a platformei era găzduită pe serverele unei companii din Republica Moldova. În acest context, ofiţerii INI, incluşi în grupul comun de investigaţie, au avut un rol esenţial în monitorizarea şi documentarea activităţii infracţionale desfăşurate prin intermediul serverului care găzduia platforma.

În cadrul zilei operaţionale coordonate la nivel internaţional, platforma „Crimenetwork” a fost sechestrată, se arată în comunicatul de presă al Poliţiei de la Chişinău.

Principalul suspect, un cetăţean german în vârstă de 35 de ani, a fost reţinut la domiciliul său din Mallorca de către o unitate specială a Poliţiei Naţionale Spaniole, în baza unui mandat european de arestare. În timpul percheziţiilor au fost ridicate bunuri şi mijloace materiale direct legate de activitatea infracţională a platformei, estimate la aproximativ 194.000 de euro.

Acţiunile de urmărire penală continuă, inclusiv examinarea dispozitivelor şi suporturilor de date ridicate în cadrul operaţiunii.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii:
prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
folosind Paypal, apăsând butonul de mai jos