Lulea lansează scenariul "Călin Georgescu premier". Ceartă AUR: Să nu se mai lase condus de like-uri, comentarii sau de jocurile politice mărunte

Marius Lulea, cofondator AUR şi în prezent principalul contestatar al lui George Simion în partid, cere public ca moţiunea să nu fie votată până ce politicienii care o iniţiază nu spun clar "ce anume pun în loc": respectiv "care va fi următoarea majoritate, cine va fi următorul premier, care sunt noii miniştri şi care sunt primele măsuri ce vizează interesul public".
El lansează scenariul numirii lui Călin Georgescu premier şi lasă să se înţeleagă că, prin moţiune, actualele partide la guvernare îşi fac jocurile interne şi că românii s-ar putea "trezi cu Cătălin Predoiu în funcţia de premier."
"AUR trebuie să fie un partid responsabil. Asta înseamnă să nu se mai lase condus de like-uri, comentarii sau de jocurile politice mărunte şi să demascheze înţelegerile ascunse din politica românească. (...) După ultimii ani, am trăit cu senzaţia că suntem simpli actori în piesa altora, care regizează scena politică astfel încât actorii, duşi de context şi de cadre, să ajungă exact acolo unde li se trasează", susţine Lulea.
Redăm integral postarea
"Moţiunea de cenzură
Ca parte a echipei care a fondat AUR, îmi pot păstra dreptul de a avea cel puţin un punct de vedere public, căci cele private devin irelevante.
Înainte de a vota o moţiune de cenzură împotriva guvernului Bolojan, trebuie să vină cei care doresc asta şi să spună clar ce anume vor să pună în loc: care va fi următoarea majoritate, cine va fi următorul premier, care sunt noii miniştri şi care sunt primele măsuri ce vizează interesul public.
Apoi să pună toate acestea într-un document, să îl prezinte public, iar opoziţia va decide, în mod clar şi în faţa poporului, dacă este bine sau nu, sau dacă, de fapt, îşi fac jocurile interne cu mâna noastră, sper că nu cu acordul nostru.
Nu se poate ca PSD, PNL, USR şi UDMR să nu voteze niciun proiect bun pentru români propus de AUR, dar când vor să îşi facă aranjamentele de culise să ne folosească precum o anexă de care pot dispune oricând.
Dacă îl dăm jos pe Bolojan şi ne trezim cu Cătălin Predoiu, unul dintre autorii loviturii de stat, în funcţia de premier, ce am rezolvat? Sau dă AUR un premier temporar până la alegeri anticipate?
De fiecare dată a fost mai rău decât înainte, pe principiul că sunt mici bătălii care se joacă, dar actorii rămân aceiaşi. Un vot fără perspectiva acţiunilor următoare, garantate public de o majoritate, ar însemna ca PSD să îşi facă jocurile murdare cu mâna AUR, fără niciun bine pentru români.
Da, Ilie Bolojan nu a făcut bine ţării, nu a realizat reforma administrativă, singura capabilă să ducă România pe un făgaş firesc, cu eliminarea a 70% din primării. A făcut doar jumătăţi de măsură. Noi, cetăţenii şi antreprenorii, suferim, dar aparatul de stat a rămas la fel de gras şi corupt. Dar să nu cădem în plasa întinsă.
Dacă există un protocol serios, atunci acesta trebuie să prevadă clar şi cine va conduce guvernul: de exemplu, desemnarea lui Călin Georgescu ca premier, ca o formă de corectare, măcar parţială, a unei mari nedreptăţi, pentru ca românii să aibă din nou senzaţia că există o şansă reală în actualul sistem politic.
Vreau să vedem concret ce beneficii se obţin pentru cetăţeni: reducerea impozitului pe muncă la jumătate pentru salariile mici, anularea TVA-ului pentru produsele şi inputurile din agricultură, eliminarea accizei pentru fermieri, reducerea impozitului pe dividende la maximum 5%, precum şi asigurarea unor finanţări cu dobânzi decente, de 2–3%, pentru antreprenorii, producătorii şi fermierii din România.
AUR trebuie să fie un partid responsabil. Asta înseamnă să nu se mai lase condus de like-uri, comentarii sau de jocurile politice mărunte şi să demascheze înţelegerile ascunse din politică românească. Uneori trebuie să îţi asumi lucruri, nu să rămâi hipnotizat de o minoritate, dacă scopul este conducerea ţării şi nu miza măruntă a funcţiilor publice, a celor care nu se pot realiza decât prin aceste funcţii.
După ultimii ani, am trăit cu senzaţia că suntem simpli actori în piesa altora, care regizează scena politică astfel încât actorii, duşi de context şi de cadre, să ajungă exact acolo unde li se trasează. Iar dacă nu, se anulează alegerile şi se reia piesa de la capăt. Aşa nu vom face bine României; aşa doar devenim ca ei, axaţi pe lucruri mărunte", scrie, pe Facebook, Lulea.