Judo: Aur pentru Monica Ungureanu la Grand Prix-ul de la Qingdao (China)

(MUSTAFA OZER/AFP/Getty Images)

Monica Ungureanu a câştigat medalia de aur în Grand Prix-ul de judo de la Qingdao (China), dotat cu premii în valoare totală de 100.000 dolari, informează Federaţia Română de Judo.

În finala categoriei 48 kg, Ungureanu a învins-o în mai puţin de un minut pe Paula Pareto din Argentina, numărul 8 mondial şi vicecampioană a lumii în 2014.

Acesta este al doilea Grand Prix pe care îl câştigă Monica Ungureanu în 2014 după victoria de la Zagreb din luna septembrie. Cu cele 300 de puncte primite, Monica urcă de pe poziţia a 22-a în clasamentul IJF mai bine de 10 locuri, iar calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro este tot mai aproape.

Corina Căprioriu (categoria 57 kg) şi Andreea Chiţu (categoria 52 kg) au încheiat concursul de la Qingdao pe locul 5, în timp ce Loredana Ohâi a terminat pe 7 la categoria 57 kg.