Selecţionata de fotbal Germania a câştigat duelul cu fosta campioană mondială Spania

Naţionala de fotbal a Germaniei.
Naţionala de fotbal a Germaniei. (CHRISTOF STACHE / AFP / Getty Images)
19.11.2014

Reprezentativa de fotbal a Germaniei, noua campioană a lumii, a învins la limită, cu scorul de 1-0 (0-0), selecţionata Spaniei, fosta deţinătoare a titlului mondial, în cursul unui meci amical disputat marţi seara la Vigo.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat în minutul 89 de Toni Kroos, mijlocaşul echipe spaniole Real Madrid.

Spania a suferit astfel prima înfrângere în faţa propriilor suporteri după o pauză de opt ani. "La Roja" fusese învinsă ultima oară pe teren propriu reprezentativa României, într-un amical disputat în noiembrie 2006 la Cadiz. Tricolorii s-au impus atunci prin golul lui Ciprian Marica, din minutul 58.

Într-un alt amical de lux disputat marţi seara, Portugalia lui Cristiano Ronaldo a dispus cu 1-0 de Argentina lui Lionel Messi, lusitanii marcând unicul gol al întâlnirii care a avut loc la Manchester (Anglia) prin Raphael Guerreiro (min.90 1).

Grecia, adversara României în preliminariile EURO 2016, a continuat evoluţiile dezastruoase din această toamnă printr-un nou eşec, 0-2 cu Serbia, la Atena.

Şi celelalte rivale din grupa preliminară a Tricolorilor au părăsit terenul învinse marţi seara: Ungaria s-a înclinat pe teren propriu în faţa Rusiei (1-2), în timp ce Finlanda a pierdut cu acelaşi scor amicalul disputat în deplasare cu Slovacia.