Judecătoarea lui Vlad Pascu se transferă de la Mangalia la Constanţa. La solicitarea ei
![](https://image.epochtimes-romania.com/2024/02/166521_top.jpg)
Judecătoarea Ioana Ancuţa Popoviciu, cea care a comis revoltătorul gest de a întreba dacă tinerii ucişi de Vlad Pascu sunt în sală, s-a transferat de la Judecătoria Mangalia la Judecătoria Constanţa.
Decizia de transfer a fost aprobată, marţi, de CSM, relatează Aktual24.ro.
Recent, CSM a decis ca judecătoarea să rămână în funcţie, respingând astfel propunerea Inspecţiei Judiciare de a fi suspendată din funcţie.
„Respinge propunerea formulată de Inspecţia Judiciară privind suspendarea din funcţie a doamnei Popoviciu Ioana Ancuţa – judecător în cadrul Judecătoriei Mangalia, ca neîntemeiată. Fără cale de atac”, a decis CSM.
„Având în vedere interesul public manifestat, Secţia pentru judecători în materie disciplinară abilitează Biroul de Informare Publică şi Relaţii cu mass media să aducă la cunoştinţa publică următoarele:
Prin hotărârea Secţiei pentru judecători în materie disciplinară nr. 8J din data de 24 aprilie 2024 a fost respinsă, în unanimitate, ca neîntemeiată propunerea Inspecţiei Judiciare de suspendare din funcţie a doamnei Popoviciu Ioana Ancuţa, judecător în cadrul Judecătoriei Mangalia.