Horia Tecău se califică în optimi la turneul de la New York

Tenismenul român Horia Tecău, împreună cu partenerul său de dublu Jean Julien Rojer. (Getty Images)
Veronica Petrică
23.08.2020

Perechea româno-olandeză Jean-Julien Rojer (21 ATP la dublu) / Horia Tecău (20 la dublu) au învins cuplul francez Jérémy Chardy (34 ATP la dublu / Fabrice Martin (24 la dublu), cu scorul de 3-6, 6-3, [10-8], în primul tur al turneului ATP Masters 1000 “Western & Southern Open“, care se desfăşoară în acest an la Flushing Meadows, NewYork, cu premii totale de 4.222.190 dolari.

Partida a durat o oră şi 23 de minute.

Aceasta este prima victorie obţiniută de perechea Tecău/Rojer după pauza de şase luni generastă de pandemie de virus Wuhan. În ultimul meci din luna februarie, în primul tur la Dubai, ei au fost învişi de nemţii Kevin Krawietz şi Andreas Mies.

Horia şi Jean Julien primesc câte 90 de puncte ATP la dublu şi un cec de 24.320 dolari.

În optimi se vor confrunta cu perechea Raven Klaasen (Africa de Sud)/Oliver Marach (Austria), cap de serie numărul şapte.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor