Handbal: HC Zalău, calificată cu emoţii în finala Cupei EHF

(Christof Koepsel / Bongarts / Getty Images)
31.03.2012

Echipa feminină de handbal HC Zalău s-a calificat sâmbătă în finala Cupei EHF, dar nu fără a avea emoţii, după ce a fost învinsă de formaţia spaniolă CB Mar Alicante cu scorul de 26-24 (18-13), în Sala LPS "Avram Iancu", în manşa secundă a semifinalelor.

HC Zalău, care se impusese vineri, tot acasă, cu 30-20, în primul joc, a făcut un meci slab şi a fost condusă chiar cu 6 goluri de adversara sa, care a încercat să producă surpriza.

Formaţia din Alicante a condus jocul încă din start şi avantajul său a crescut constant, ajungând la şase goluri în prima repriză, 14-8 (25), pentru ca la pauză ibericele să aibă 18-13 pe tabelă.

În repriza a doua, CB Mar Alicante a condus în mai multe rânduri cu 6 goluri (20-14, 24-18, 25-19), dar în cele din urmă a căzut fizic, şi din cauza numeroaselor eliminări, iar HC Zalău a revenit în joc, ajutată de o apărare mai bună, în frunte cu portăriţa Nichita (16 intervenţii). În ultimele zece minute ale partidei, HC Zalău a marcat 5 goluri şi a primit unul singur, în penultimul minut de joc.

HC Zalău: Mirela Nichita, Andreea Cheţa, Adina Mureşan - Andrada Trif (2 goluri), Roxana Rob (7), Carmina Bădiţă, Mariana Cristoaica, Valeria Beşe (1), Gabriella Szucs (4), Crina Ailincăi, Andreia Ciuciulete (5), Alina Czeczi (3), Nicoleta Molfea (2), Ana Maria Şomoi. Antrenor: Gheorghe Tadici.

CB Mar Alicante: Isabel Cristina Maestro Sanz, Mercedes Castellanos Soanez - Laura Maria Ortuno Torrico, Vanessa Amoros Quilles (2), Natasa Krnic, Isabel Maria Ortuno Torrico (10), Maria Nunez Nistal (2), Cristina Barrios Garcia (3), Angela Martin Garcia del Castillo (2), Nuria Gracia Arderiu (1), Beatriz Morales Tendero (3), Anna Manaut Caixal, Lene Tobiasen (3). Antrenor: Esteban Roig Fernandez.

În finală (5-6 mai(12-3 mai), HC Zalău o va întâlni pe învingătoarea din semifinala Lada Togliatti (Rusia) - KIF Vejen (Danemarca).