Handbal feminin: Oltchim - România 25-23, în meci de pregătire

. (FRANCK FIFE / AFP / Getty Images)
28.09.2012

Campioana en titre Oltchim Râmnicu Vâlcea a învins naţionala feminină de handbal a României cu scorul de 25-23 (10-11), joi, într-un meci de pregătire disputat în Sala Sporturilor "Traian" din Rm. Vâlcea.

La primul meci al selecţionerului Gheorghe Tadici în noul mandat, echipa României a prezentat o formulă remaniată, cu multe noutăţi şi doar cu două jucătoare de la Oltchim (Manea, Meiroşu).

Tricolorele au condus în prima repriză cu 3-1 (6), 6-5 (13), după care Oltchim a avut 9-6 pe tabelă (20), pentru ca la pauză România să aibă un gol în plus, 11-10. Diferenţa a crescut la reluare la 14-11 (35), dar gazdele au revenit şi au restabilit egalitatea, 17-17 (49), după care au trecut în avantaj şi şi-au adjudecat victoria, în cele din urmă, cu 25-23.

Oltchim: Silvia Navarro, Paula Ungureanu - Iulia Managarova (2 goluri), Ramona Farcău (1), Elaterina Vetkova (3), Katarina Bulatovic (9), Marija Jovanovic (2), Ionela Stanca (1), Alexandrina Barbosa (1), Allison Pineau, Aurelia Brădeanu (2), Iulia Curea (3). Antrenor: Jakob Vestergaard.

România: Talida Tolnai, Mihaela Smedescu - Camelia Hotea, Nicoleta Dincă (2), Aneta Pîrvuţ (3), Oana Manea (6), Crina Ailincăi Pintea (2), Raluca Agrigoroaiei Ivan, Adina Meiroşu (5), Diana Druţu, Clara Vădineanu (1), Melinda Geiger (2), Dana Băbeanu (2), Luciana Marin. Selecţioner: Gheorghe Tadici.

Cele două formaţii se vor întâlni din nou vineri, de la ora 11,00, tot la Rm. Vâlcea, intrarea spectatorilor fiind liberă.