Handbal masculin: Debut cu stângul pentru HCM Constanţa în Liga Campionilor

(FRANCK FIFE/AFP/Getty Images)
28.09.2012

Echipa masculină de handbal HCM Constanţa a debutat cu stângul în actuala ediţie a Ligii Campionilor, fiind învinsă de formaţia suedeză IK Savenhof cu scorul de 35-31 (19-17), joi, la Goteborg, în Grupa B a competiţiei.

HCM nu a reuşit să profite de momentele de superioritate numerică de care a beneficiat, a fost surprinsă de mai multe ori pe contraatac, ratând şi două aruncări de la 7 metri pe final.

Constănţenii au condus o singură dată, cu 6-5 (min. 8), iar egalitatea s-a consemnat ultima oară în min. 14, 9-9. Echilibrul s-a rupt după primul sfert de oră, când suedezii au marcat de trei ori la rând şi scorul a devenit 14-10. Dacă la pauză scandinavii au avut două goluri în plus, 19-17, în partea secundă diferenţa a ajuns şi la cinci goluri, 32-27 (54).

În faţa a 2.428 spectatori au evoluat echipele:

IK Savenhof: Thomas Forsberg - Viktor Ottosson (8 goluri), Tobias Albrechtson, Michael Apelgren (3), Erik Forsell Schefvert, Kristian Bliznac (2), Fredrik Larsson (9), Jesper Nielsen (4), Viktor Rhodin, Olle Forsell Schefvert, Tobias Johansson (1), Kent Robin Tönnesen (8). Antrenor: Magnus Johansson.

HCM: Mihai Popescu, Ionuţ Rudi Stănescu - Alexandru Sabou, Aleksandar Adzic, Branislav Angelovski, George Buricea (1), Bogdan Criciotoiu (3), Alberto Val Sancho (5), Milutin Dragicevic, Alexandru Csepreghi (2), Dalibor Cutura (6), Javier Humet Gaminde (5), Alexandru Şimicu (4), Marius Sadoveac, Laurenţiu Toma (5). Antrenor: Zvonko Sundovski.

HCM va juca următorul meci pe 3 octombrie, la Bucureşti, cu echipa maghiară MKB Veszprém KC.