Gimnastică artistică: Vlad Cotuna - locul 3 la sol, în concursul de la Doha

30.03.2012

Gimnastul român Vlad Cotuna s-a clasat pe locul 3 în finala de la sol, joi, la concursul de la Doha, din Cupa Mondială la gimnastică artistică.

Cotuna, care a avut a 7-a notă în calificări, a ocupat ultima treaptă a podiumului cu 14,825 puncte, fiind depăşit de chinezul Kai Zou, dublu campion olimpic la Beijing, cu 15,500, şi de croatul Tomislav Markovic, 15,025.

Cristian Băţagă, care a fost pe 4 în calificări la cal cu mânere, a terminat pe locul 6 în finală, cu 14,525. Victoria a revenit slovenului Saso Bertonceli, cu 15,225.

La inele, Cristian Băţagă a primit 14,875 şi s-a clasat pe locul 7, la fel ca în calificări. Pe primul loc a terminat chinezul Liao Qiuhua.

La fete, în concursul de la paralele a ieşit victorioasă britanica Elizabeth Tweddle, cu 15,175, în timp de Larisa Iordache (14,525) a încheiat pe locul 4, iar Diana Bulimar pe 5 cu 14,275.

Vineri, de la ora 16,00, vor avea loc ultimele cinci finale, cu Cătălina Ponor şi Diana Bulimar în prim plan la bârnă şi sol.