Fotbal: Antrenorul lui Celtic a fost suspendat şase meciuri

(Shaun Botterill / Getty Images)
Epoch Times România
04.05.2012

Neil Lennon, managerul formaţiei de fotbal Celtic Glasgow, a fost suspendat joi şase meciuri pentru comportamentul pe care l-a avut în timpul semifinalei de Cupa Scoţiei, pierdută luna trecută împotriva echipei Hearts, anunţă Reuters, citată de Agerpres.

Jumătate din această pedeapsă este cu suspendare. Lennon a intrat pe teren ca să protesteze pe lângă arbitrul Euan

Norris, după meciul pierdut cu 1-2, care a pus capăt visului lui Celtic de a realiza în acest sezon eventul campionat-Cupă. Lennon a fost furios din cauza unui penalty dictat în minutele de prelungire ale partidei.

Federaţia scoţiană a decis că jumătate din sancţiunea împotriva tehnicianului intră în vigoare cu efect imediat, iar restul de trei etape este o sancţiune cu suspendare până la finalul sezonului viitor.

Lennon, cunoscut pentru felul său direct de exprimare, a declarat că îi va cere scuze lui Norris. Antrenorul a efectuat de curând o suspendare de două meciuri, după ce a criticat un arbitru.