Florin Mergea părăseşte proba de dublu a turneului ATP din Antalya

Florin Mergea şi elveţianul Luca Margaroli au cedat destul de uşor în sferturile competiţiei turce în faţa italienilor Salvatore Caruso/Andrea Vavassori, scor final 6-1, 6-0.
Jucătorul român de tenis Florin Mergea.
Jucătorul român de tenis Florin Mergea. (Florin Mergea/facebook)

Perechea formată din tenismanul român Florin Mergea şi elveţianul Luca Margaroli nu au opus deloc rezistenţă în faţa adversarilor din sferturile turneului ATP de la Antalya, dotat cu premii totale de 300.000 de euro, italienii Salvatore Caruso/Andrea Vavassori.

După victoria de sâmbătă în primul tur înregistrată în faţa gemenilor croaţi Ivan şi Matej Sabanov, scor final 6-4, 7-5, de data aceasta cuplul româno-elveţian s-a înclinat după doar 42 de minute de joc efectiv cu scorul de 6-1, 6-0.

Pentru evoluţia lor cei doi iubitori ai sportului alb vor primi un cec de 3.440 de euro şi 45 de puncte ATP la dublu.