Edilul Capitalei: Absolut jenant, mai avem doar 5 milioane în conturi. Avem gaj la ANAF tramvaiele, autobuzele şi troleibuzele

Primarul general Ciprian Ciucu a afirmat, joi seara, la Euronews, că Primăria Capitalei se află într-o situaţie financiară „jenantă”, este dependentă de guvern în ceea ce priveşte cotele financiare iar în momentul de faţă mai are doar cinci milioane de lei în conturi.
„Bucureştiul nu îşi face singur finanţele, n-avem această flexibilitate sau această competenţă minimă pentru un primar şi pentru un manager să-şi facă bugetul. Deci suntem complet, pe actuala lege, dependenţi de guvern. Am primit 317 milioane. După ce am văzut toate plăţile şi am plătit parţial subvenţia, că n-am putut să o plătim nici măcar pe toată (...) în momentul de faţă, ţineţi-vă bine, mai avem undeva în jur de 5 milioane de lei în bugetul Primăriei Capitalei”, a precizat Ciprian Ciucu.
Sunt mulţi români, unii bogaţi, poate şi politicieni care au mai mulţi bani în conturi decât are Primăria Capitalei, a spus edilul, adăugând că „este absolut jenant”.
„Evident că nu o să stau doar să întind mâna la guvern, doar să cer. Sunt pus în situaţia de a face multe reforme structurale. Unele grele, multe cu costuri politice. Comasări, restructurări, închideri de companii, de administraţii, de instituţii publice. Deja pot să anunţ în premieră, acum pentru dumneavoastră, că pe ordinea de zi de săptămâna viitoare a Consiliului Local, o mică parte, o primă serie de instituţii publice vor fi închise. Pentru că am pregătit proiecte”, a anunţat Ciucu.
Primarul general a precizat că este vorba de câteva instituţii care nu îşi mai au niciun fel de raţiune de a exista, dar care cheltuie banii pe chirii, pe maşini, „pe fel şi fel de prostii”, dar fără să aibă un impact real, şi a dat ca exemple Centrul pentru seniori, Centrul pentru Tineret, Expo Arte - o instituţie tot din zona culturală, Centrul Cultural Lumina, care se vor închide.
„Vor fi şi măsuri nepopulare? Vor fi, pentru că, efectiv, a ajuns cuţitul la os. Ce înseamnă măsuri nepopulare? Este foarte probabil, şi iar anunţ în premieră, şi este şi necesar, să creştem preţul călătoriei pentru STB”, a adăugat Ciprian Ciucu.
În ceea ce priveşte STB şi Termoenergetica, edilul a declarat că va cere Consiliului General să îl împuternicească, ca primar, să demareze o procedură de audit.