După trei decenii şi jumătate de tergiversări, dosarul Mineriadei (re)începe cu o amânare. Judecătorii n-au primit copia certificatului de deces al lui Iliescu


La Înalta Curte a avut loc astăzi primul termen în dosarul Mineriadei din 13-15 iunie 1990. Procesul a debutat cu o amânare. Următorul termen a fost stabilit în data de 12 decembrie 2025 ora 10:00.
Judecătorii au constatat lipsa de apărare obligatorie pentru inculpatul Miron Cosma. Totodată, la dosar nu a sosit copia certificatului de deces al inculpatului Iliescu Ion.
Activistul civic Marian Ceauşescu anunţă că a depus o cerere la dosar prin care a cerut instanţei să facă o adresă către spital pentru a depune la dosar acest certificat până la următorul termen.
Reamintim că în mai 2019, după doi ani în care a stat în cameră preliminară, dosarul Mineriadei a fost retrimis de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie la Secţia Militară a Parchetului General. Înalta Curte a constatat nulitatea rechizitoriului, anulând toate probele. Cu alte cuvinte, dosarul s-a întors sub formă de coperţi, ancheta trebuind reluată de la zero.
Mineriada
În zorii zilei de 13 iunie 1990, statul român, condus de Ion Iliescu, a trimis impresionante efective de poliţişti şi soldaţi în Piaţa Universităţii împotriva unei mâini de grevişti ai foamei. Tot pe 13 iunie, în Bucureşti s-a tras, 4 oameni fiind ucişi prin împuşcare. O zi mai târziu, în Bucureşti au năvălit minerii chemaţi de Iliescu, precum şi alte mii de cetăţeni din toată ţara, convocaţi de senatori şi deputaţi. Au urmat bătăi, arestări, jafuri şi devastare.
Bilanţul acelor zile de teroare s-a soldat cu uciderea prin împuşcare a patru persoane şi rănirea altor 18. De asemenea, 1.388 de persoane au suferit vătămări ale integrităţii fizice sau psihice, iar 1.250 au fost private de dreptul fundamental la libertate, pe motive de ordin politic.
Ceea ce face din Mineriadă unul dintre cele mai dureroase şi ruşinoase episoade ale istoriei contemporane este faptul că preşedintele ţării a asmuţit cetăţeni ai acestei ţări împotriva compatrioţilor lor. În plus, nu trebuie uitat că, potrivit martorilor vremii, armata dotată cu muniţie de război a tras împotriva populaţiei civile.
Recomandăm şi Înregistrările video cu prestaţia lui Iliescu la Mineriadă, ascunse de TVR cât a fost preşedinte (Video)
25 de ani mai târziu, în data de 21 octombrie 2015, fostul preşedinte Ion Iliescu a fost chemat la Parchetul General pentru a i se aduce la cunoştinţă că are calitatea de suspect pentru săvârşirea de infracţiuni contra umanităţii în dosarul "Mineriada". A fost nevoie de încă un an şi aproape trei luni pentru ca Iliescu să devină din suspect, inculpat.
Pe 13 iunie 2017, Ion Iliescu a fost trimis finalmente în judecată de Parchetul Militar pentru că în 2019, judecătorul Epure să decidă că dosarul care a zăcut în Camera Preliminară trebuie să se întoarcă la parchet cu anularea tuturor probelor.
În 2019, dosarul s-a reîntors la Parchet sub formă de coperţi.
Pe 2 aprilie 2025, după refacerea rechizitoriului, dosarul a fost deferit din nou instanţei.
Între timp, Iliescu a murit.