Donald Trump oferă UE termen până pe 4 iulie pentru eliminarea tarifelor comerciale sau riscă majorări

Ursula von der Leyen şi Donald Trump (Getty Images)
Redacţia
08.05.2026
Ursula von der Leyen şi Donald Trump (Getty Images)
Redacţia
08.05.2026

Donald Trump a transmis un avertisment dur liderilor europeni în urma unei convorbiri telefonice cu preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.

Liderul american a declarat pe platforma sa Truth Social că Bruxelles-ul trebuie să desfiinţeze structurile tarifare existente înainte de cea de-a 250-a aniversare a independenţei SUA.

Data specifică de 4 iulie 2026 serveşte acum ca un prag critic pentru relaţiile economice transatlantice, Washingtonul semnalând o toleranţă redusă faţă de întârzieri suplimentare în implementare.

Acordul scoţian neîndeplinit

Tensiunile actuale se concentrează asupra unui pact comercial cuprinzător negociat la Turnberry, în Scoţia, în cursul anului trecut. Potrivit YeniŞafak, Trump susţine că reprezentanţii europeni s-au angajat să reducă toate taxele vamale la zero ca parte a acestui acord, pe care l-a caracterizat ca fiind fără precedent ca amploare.

În ciuda acestor angajamente pretinse, autorităţile americane susţin că Uniunea Europeană, formată din 27 de ţări, nu a pus încă în aplicare reducerile promise, ceea ce a determinat acuzaţii de nerespectare din partea Casei Albe.

Consecinţe economice

Nerespectarea termenului limită care urmează să expire ar declanşa măsuri de retorsiune semnificative, conform declaraţiilor prezidenţiale.

Administraţia a ameninţat în mod explicit că va intensifica barierele comerciale existente la niveluri substanţial mai ridicate în cazul în care pieţele europene vor rămâne protejate.

Astfel de acţiuni ar marca o intensificare dramatică a disputelor comerciale în curs dintre puterile economice, perturbând potenţial lanţurile de aprovizionare şi fluxurile comerciale care se extind mult dincolo de parteneriatul transatlantic.

Peisajul comercial transatlantic

Această evoluţie subliniază tensiunile crescânde din cadrul alianţei economice occidentale, cu potenţiale efecte de undă asupra modelelor comerciale globale.

În timp ce două dintre cele mai mari entităţi economice ale lumii se confruntă cu această situaţie, pieţele emergente şi naţiunile comerciale urmăresc desfăşurarea evenimentelor cu un interes sporit.

Rezultatul ar putea remodela arhitecturile comerciale internaţionale, influenţând modul în care naţiunile suverane abordează negocierile tarifare şi suveranitatea comercială într-un mediu economic din ce în ce mai multipolar.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii:
prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
folosind Paypal, apăsând butonul de mai jos